Na wystawie można zobaczyć rysunki, obrazy olejne i akryle, które nigdy jeszcze nie były w prezentowane w oryginale. Chodzi przede wszystkim o plansze z najwcześniejszych ksiąg "Tytusa, Romka i A'Tomka.Zwiedzający mogą również zobaczyć m.in. autokarykaturę Papcia Chmiela z lat 70. i jego autoportret z 2009 r. oraz plansze "Tytusa, Romka i A'Tomka" drukowane na łamach "Świata Młodych".

 

Przy okazji otwarcia wystawy Papcio mówił o sprawie zaginionych oryginałów XIV księgi "Tytusa, Romka i A'Tomka", które pojawiły się na jednej z aukcji internetowych i w domu aukcyjnym. - Ludzie, którzy przywłaszczyli sobie te karty 26 lat temu nagle wzięli adwokata, by w sądzie uzyskać do nich prawo na zasadzie "zasiedzenia". Ja narysowałem tę księgę w 1979 r. dla Młodzieżowej Agencji Wydawniczej. W latach 80. wyszły jej trzy wydania. I w 1989 r. poprosiłem o zwrot oryginalnych plansz. Poszukiwano ich przez cały rok i ostatecznie mi ich nie oddano. Wreszcie się załamałem i zrezygnowałem - relacjonował Chmielewski.

 

Jak opowiadał, w listopadzie ubiegłego roku zadzwoniono do niego z domu aukcyjnego DESA z pytaniem czy sprzedawał jakieś oryginały prac.  - Zaprzeczyłem i bardzo się ucieszyłem, że plansze się odnalazły. Ale okazało się, że osoby, które je przywłaszczyły oddały sprawę do sądu - mówił. Zaprzeczył, by możliwe było odnalezienie prac na śmietniku i "przechowanie ich", jak twierdzą osoby obecnie je posiadające. - Nikt by nie wyrzucił wtedy żadnych papierów. Jestem zaszokowany, że ci ludzie zamiast zgłosić się do mnie, no może po jakąś rekompensatę za znalezienie prac, wystawili je na sprzedaż - podkreślił Chmielewski. Zadeklarował też, że po odzyskaniu plansz, nie zamierza ich sprzedawać, tylko przekazać Szkole Podstawowej nr 87 noszącej imię 7. Pułku Piechoty AK "Garłuch", w którym służył podczas Powstania Warszawskiego.

 

Papcio Chmiel urodził się w Warszawie w 1923 roku. Przygodę z komiksem rozpoczął w 1947 r., rysując dla "Świata Przygód", potem współpracował z harcerskim "Światem Młodych". W 1966 r. ukazał się pierwszy, wydany osobno, album opowiadający historię trójki przyjaciół: Tytusa, Romka i A'Tomka. Przez szereg lat wydano 31 ksiąg z przygodami kultowych bohaterów oraz kilka albumów.

 

Wystawa "Papcio Chmiel i Jego Podopieczni" będzie czynna do 28 lutego 2016 r.

 

Polsat News/PAP