Prezes Energi odwołany ze stanowiska, jest tymczasowy następca

Biznes
Prezes Energi odwołany ze stanowiska, jest tymczasowy następca
Energa S.A.

Andrzej Tersa został odwołany ze stanowiska prezesa Energi - poinformowała w poniedziałek spółka. Jej szefem będzie tymczasowo Roman Pionkowski. Rada nadzorcza odwołała też wiceprezes ds. korporacyjnych Jolantę Szydłowską. Po ujawnieniu informacji o odwołaniu Tersy z zarządu akcje spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zaczęły tracić na wartości - o ok. 2,75 proc.

"Jednocześnie Rada Nadzorcza Energa SA delegowała członka Rady Nadzorczej Pana Romana Pionkowskiego do czasowego wykonywania czynności Członka Zarządu Spółki na okres do 3 miesięcy od dnia delegowania. Pan Roman Pionkowski będzie pełnił funkcję Prezesa Zarządu" - napisano w komunikacie Energi.


Pełniący obowiązki prezesa Roman Pionkowski jest absolwentem Politechniki Gdańskiej oraz doktorem nauk ekonomicznych. Z elektroenergetyką związany jest od blisko 25 lat. Był m.in. prezesem Elektrowni Ostrołęka, prezesem PSE Inwestycje, spółki należącej do Grupy Kapitałowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych, gdzie kierował projektowaniem i nadzorem inwestycyjnym dla inwestycji sieciowych PSE.

 

Andrzej Tersa stanowisko prezesa Energi objął w kwietniu 2004 roku. Wcześniej był wiceprezesem spółki PGE Energia Odnawialna. W ubiegłym roku kandydował do Rady Miejskiej w Kartuzach z listy Platformy Obywatelskiej.

 

Energia dla 2,9 mln klientów


Energa to jedna z czterech największych krajowych grup energetycznych. Wytwarza, sprzedaje i przesyła energię elektryczną i cieplną dla ponad 2,9 mln klientów indywidualnych i biznesowych. Eksploatuje ponad 184 tys. km linii energetycznych, którymi rocznie przesyła łącznie 20,9 TWh energii. Sieć dystrybucyjna koncernu obejmuje obszar blisko 75 tys. km kw., co stanowi około 24 proc. powierzchni kraju.


Całkowita moc elektryczna zainstalowana we wszystkich elektrowniach grupy wynosi 1,36 GW.

 

Do grupy należy m.in. elektrownia systemowa Ostrołęka o mocy 647 MW, która produkuje energię na potrzeby lokalne, ale może ją przesyłać do sieci krajowej i elektrownia wodna we Włocławku o mocy 160 MW. 16-procent energii produkowanej przez koncern pochodzi z odnawialnych źródeł energii.

 

Energia, która nie truje


Zielona energia powstaje w 46 elektrowniach wodnych, czterech farmach wiatrowych oraz w instalacjach spalających biomasę. W 2014 r. grupa Energa zatrudniała 8,4 tys. osób. W pierwszych trzech kwartałach br. grupa Energa osiągnęła przychody na poziomie 8 mld zł i wypracowała 1,7 mld zł EBITDA - zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od kredytów i obligacji oraz podatków, amortyzacji wartości niematerialnych. Skarb państwa ma 52,52 proc. udziałów, pozostali akcjonariusze 48,48 proc.


Energa, polsatnews.pl

grz/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze