Napisz list i uratuj życie. Maraton pisania listów z Amnesty International

Polska

– Piszemy w imieniu zarówno więźniów sumienia, jak i ludzi, którzy są prześladowani – wyjaśnia cel akcji dyrektor polskiego oddziału Amnesty International Draginja Nadażdin. Organizacja nawołuje do przyłączenia się do maratonu, bo im więcej listów zostanie napisanych, tym większa szansa na poprawę losu danego bohatera czy bohaterki. Akcja kończy się 13 grudnia.

Jak działa maraton? Amnesty International identyfikuje osoby, które są zagrożone lub potrzebują solidarności i sprawiedliwości. Następnie wybieranych jest od 10 do 12 bohaterów akcji. - W tym roku piszemy w sprawie kilkunastu osób, między innymi w sprawie amerykańskiego więźnia, który został skazany za zabójstwo, do którego się nigdy nie przyznał. Spędził już 40 lat w celi, w izolatce – opowiada dyrektor Nadażdin. -  Piszemy również w sprawie dziewczyn z Burkina Faso, które są zmuszane do małżeństwa mając 11-13 lat. Upominamy się również o sprawę kobiety, która w Salwadorze została skazana na 30 lat ze względu na to, że poroniła. Zostało to potraktowane jako aborcja – opowiada.

 

W imieniu praw tych osób ludzie na całym świecie piszą listy i maile, tweetują i podpisują petycje. Wiadomości te docierają do biur rządów państw, do cel więzionych i do ich domów.

 

Słowo ratujące życie

 

Listy niosą zmiany. - W każdym roku odnotowujemy wyniki bardzo konkretne, widzimy efekty takich maratonów. Te osoby, których bronimy, wychodzą na wolność albo w inny sposób ich sytuacja się poprawia – mówi Draginja Nadażdin. Zaznaczyła także, że więźniowie sami odpowiadają na listy i zaznaczają, jak bardzo pomogły im słowa solidarności.

 

Od początku tegorocznej akcji w naszym kraju napisano już ponad 11 tys. listów. - W zeszłym roku napisaliśmy w Polsce ponad 280 tysięcy i mamy nadzieję, że w tym roku powtórzymy ten ogromny wynik – oświadczyła dyrektor organizacji.

 

Maraton pisania listów organizowany jest w ponad 600 miejscach w Polsce.

 

amnesty.org.pl, Polsat News

mr/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze