Informacja o kontaktach 28-letniego Farooka z Frontem Al-Nusra oraz z radykalną somalijską organizacją Al-Szabab została udostępniona gazecie przez amerykańskich śledczych.

 

"Nie jest jasne, czego dotyczyły te kontakty, ani z kim dokładnie Farook je nawiązał" - podkreśla jednak dziennik.

 

Stacja CNN, powołując się na anonimowych informatorów, podała w piątek, że atak mógł być inspirowany przez Państwo Islamskie. Współodpowiedzialna za strzelaninę Tashfeen Malik, najprawdopodobniej zadeklarowała wierność liderowi dżihadystów Abu Bakrowi al-Bagdadiemu.

 

Według jednego z przedstawicieli amerykańskich władz kobieta złożyła takie oświadczenie we wpisie na Facebooku, korzystając z konta założonego na inne nazwisko. Nic jednak nie wskazuje, by ktoś powiązany z Państwem Islamskim z nią się kontaktował. Nie ma też dowodów, by przekazano jej jakiekolwiek instrukcje operacyjne.

 

Syed Farook, amerykański obywatel urodzony w USA w rodzinie pakistańskich imigrantów, i jego żona, 27-letnia Tashfeen Malik, byli sprawcami strzelaniny, do której doszło 2 grudnia w Inland Regional Center, ośrodku pomocy dla niepełnosprawnych w San Bernardino w Kalifornii. W jej wyniku zginęło 14 osób, a 21 zostało rannych, w tym dwóch policjantów. Farook i Malik zostali zabici w policyjnej obławie.

 

PAP