Od wtorku ok. 300 żandarmów tylko w rejonie Canakkale, na północnym zachodzie Turcji, zatrzymało 2933 osoby, głównie syryjskich i irackich uchodźców, a także 35 osób podejrzanych o przemyt. W poniedziałek tureckie służby uniemożliwiły przeprawę na Lesbos 1300 migrantom.

 

Podczas szczytu w Brukseli 29 listopada przywódcy państw unijnych oraz Turcji przyjęli wspólny plan działania, który ma pomóc w zahamowaniu fali uchodźców napływających do UE. Unia obiecała Turcji ożywienie negocjacji akcesyjnych, zniesienie wiz i 3 mld euro w zamian za pomoc w opanowaniu kryzysu migracyjnego. Komisja Europejska ma też zaproponować program przesiedlenia do UE uchodźców przebywających w Turcji.

 

Turcja od początku roku zatrzymała ponad 47 tys. osób, które chciały dostać się do Grecji z prowincji Canakkale. Jak szacuje ONZ, od początku roku ponad 650 tys. migrantów zdecydowało się udać na greckie wyspy drogą morską z Turcji. Życie straciło ponad 500 z nich, w większości dzieci - podała Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).

 

PAP