Oprócz pokazów filmów, Watch Docs to także panele dyskusyjne i spotkania z filmowcami oraz obrońcami praw człowieka. Będzie można również wziąć udział w warsztatach z aktywistami. 5 grudnia odbędzie się pokaz filmu "Saudyjska wiosna" oraz debata "Wolność w świecie arabskim - bunt elit, bunt mas" związana z przyznaniem nagrody im. Sacharowa Raifowi Badawiemu, saudyjskiemu blogerowi walczącemu o wolność słowa.

 

Dodatkowo w sobotę 5. grudnia odbędzie się wykład Jima Finna, nowojorskiego filmowca eksperymentalnego i bohatera tegorocznej sekcji programowej "Dyskretny urok propagandy".


Po projekcjach odbędą się spotkania z filmowcami, m.in. Seanem McAllisterem, reżyserem filmu "Syrysjka love story", twórcami obrazu "Kijów / Moskwa", a także z reżyserem "Ceny pokoju", Joeyem Boinkiem.


Watch Docs to także konkurs filmowy rozstrzygany w czterech kategoriach. "Watch Docs" za film pełnometrażowy, nagroda im. Jacka Kuronia za film krótkometrażowy, nagroda im. Marka Nowickiego za wybitne ukazywanie praw człowieka w filmie oraz nagroda publiczności. W tym roku w jury zasiadają: reżyserka Małgorzata Szumowska, reżyser Claas Danielsen i autorka "Dzieci z Leningradzkiego" Hanna Polak oraz obrońcy praw człowieka Gediminas Andriukaitis z Lithuanian Centre for Human Rights i Igor Blaževic – założyciel festiwalu filmowego o prawach człowieka One World w Pradze.


Filmy można oglądać w kinach Muranów, Iluzjon, Antropos i Lab oraz w internecie. Bilety na pokazy są bezpłatne i może je odbierać w kasach kin, w których odbywają się projekcje.

 

Festiwal powstał w 2001 roku z inicjatywy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która do dzisiaj jest jego współorganizatorem.