8 października zarówno Platini jak i Blatter zostali przez Komisję Etyczną zawieszeni na 90 dni. Francuzowi uniemożliwia to m.in. ubieganie się o fotel prezydenta FIFA. Wybory zaplanowane są na 26 lutego.

 

Obecnie na liście kandydatów w lutowych wyborach są: jordański książę Ali Al Hussein, szejk Salman Bin Ebrahim Al Khalifa, Jerome Champagne, Gianni Infantino i Tokyo Sexwale.

 

Przewodniczący FIFA Joseph Blatter jest natomiast  podejrzany m.in. o podpisanie w 2005 roku niekorzystnego dla FIFA kontraktu z Karaibską Unią Piłkarską. Zarzuca mu się również inne przypadki działania w sprzeczności z interesem organizacji, w tym te związane z prawami telewizyjnymi i marketingiem.

 

Kryzys korupcyjny na wszystkich szczeblach władzy w FIFA i UEFA

 

Pod koniec listopada Komisja Etyczna Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej poinformowała, że zakończyła dochodzenie w sprawie Seppa Blattera oraz Michela Platiniego i wnioskuje o ich ukaranie.

 

- Wydział dochodzeniowy zakończył prace i stosowny raport przekazał przewodniczącemu Komisji Etycznej Joachimowi Eckertowi. Ze względu na prawo do prywatności i domniemanie niewinności szczegóły raportu oraz wymiar wnioskowanej kary nie zostaną upublicznione - napisano w oświadczeniu komisji.

 

FIFA jest w kryzysie od połowy obecnego roku, kiedy przed jej kongresem w Zurychu szwajcarska policja - we współpracy z Amerykanami - zatrzymała siedmiu prominentnych działaczy i postawiła im zarzuty korupcyjne. Kilka dni później na kolejną kadencję wybrano kierującego organizacją od 1998 roku Blattera. Naciskany jednak przez media, opinię publiczną i innych działaczy zapowiedział, że poda się do dymisji w lutym 2016 roku.

 

Eurosport.com, PAP, BBC