Karczewski: ustawami i uchwałami naprawiliśmy to, co PO zrobiła źle

Polska

- Platforma narobiła takiego bałaganu i kłopotu, że my swoimi ustawami i uchwałami uporządkowaliśmy i naprawiliśmy to, co PO zepsuła i zrobiła źle - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" Stanisław Karczewski, marszałek Senatu. Odniósł się w ten sposób do wyboru pięciu nowych sędziów przez Sejm. Zdaniem Karczewskiego PiS dokonał wyboru w sposób zgodny z Konstytucją.

Według marszałka Senatu wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego w ubiegłej kadnecji został dokonany w sposób "niewłaściwy". Dodał, że  wybór przez PiS swoich sędziów na podstawie tej samej ustawy, z której skorzystało PO, nie był złamaniem prawa, gdyż - jak wyjaśnił - "była to zupełnie inna sekwencja zdarzeń". - To już przeszłość, historia. W międzyczasie dużo się wydarzyło, przede wszystkim jest inna kadencja - powiedział Karczewski.


Zaznaczył, że PiS postąpiło zgodnie z sejmowym regulaminem. - Brakowało sędziów, był wakat i niebawem upływa kadencja jednego. Większość w Sejmie dokonała wyboru - stwierdził Karczewski.


"Ani Trybunał, ani opozycja nie mogą mówić prezydentowi co ma robić"

 

Karczewski odniósł się do wczorajszego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, według którego trzech sędziów TK wybranych przez poprzedni Sejm zostało powołanych w zgodzie z konstytucją. W związku z tym wyrokiem, opozycja chce, aby prezydent zaprzysiągł sędziów, a tych wybranych w obecnej kadencji poprosił o dymisję.

 

-  Ani Trybunał Konstytucyjny, ani opozycja nie mogą mówić prezydentowi, co ma robić. Wczoraj słyszałem i byłem zdumiony tym, co mówił sędzia Trybunału, były senator, dwukrotny senator, sędzia Kieres. Dziwiłem się, że aż tak głęboko sięga i mówi, co ma do tego prezydent. TK nie powinien tego robić - podkreślił Karczewski. Jego zdaniem do zadań Trybunału należy wyjaśnienie "w spośób krótki i rzeczowy, czy coś jest konstytucyjne lub nie jest, a nie interpretowanie przepisów prawa i interpretowanie jego wykonania".

wj/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze