Tarcza antyrakietowa: budowa bazy w Redzikowie ma kosztować 125-350 mln dolarów

Polska
Tarcza antyrakietowa: budowa bazy w Redzikowie ma kosztować 125-350 mln dolarów
Paul Jones, fot. PAP/Adam Warżawa

Taką kwotę budowy bazy rakiet przechwytujących pociski balistyczne w Redzikowie (Pomorskie) podają Amerykanie. Budowa ma ruszyć wiosną 2016 roku i zostać zakończona w 2018 r. - Obrona przeciwrakietowa ma krytyczne znaczenie dla NATO, a baza w Redzikowie wpłynie znacząco na ochronę Europy przed atakami rakietowymi z Bliskiego Wschodu - mówił dziś w Olsztynie ambasador USA w Polsce Paul Jones.

O niektórych szczegółach dotyczących bazy w Redzikowie poinformowano w czwartek na konferencji zorganizowanej w Słupskim Inkubatorze Technologicznym przez U.S. Army Corps of Engineers Europe District (korpus inżynieryjny sił lądowych USA.

 

Celem spotkania, w którym wzięli udział m.in. przedstawiciele ponad 80 polskich i zagranicznych firm budowlanych oraz lokalne władze, było zaprezentowanie warunków i zasad uczestnictwa we wstępnie ogłoszonym przetargu związanym z budową obiektów stanowiących zaplecze amerykańskiej bazy.

 

Przetarg dotyczy budowy różnego rodzaju obiektów, które będą ulokowane na terenie liczącym 17 hektarów i będą stanowić zaplecze dla przyszłych użytkowników bazy. Chodzi tu m.in. o budynki mieszkalne, stołówki, placówki medyczne i obiekty sportowe, zabezpieczenia przeciwpożarowe, a także drogi oraz infrastrukturę wodociągową i energetyczną itp.

 

Przedstawiciel korpusu inżynieryjnego sił lądowych USA Colonel Matthew Tyler poinformował, że szacunkowy koszt budowy zaplecza i infrastruktury bazy wojskowej może wynieść od 25 mln do 100 mln dolarów. Amerykanie chcieliby podpisać umowę na realizację tej inwestycji wiosną przyszłego roku, a zwycięzca miałby półtora roku (540 dni) na jej wykonanie.

 

Przetarg tylko dla firm amerykańskich 

 

W ocenie strony amerykańskiej, kolejne 100-250 mln dolarów kosztować będzie budowa obiektów dla systemu obrony przeciwrakietowej. Jak zaznaczył Tyler w przetargu dotyczącym tej inwestycji mogły brać udział tylko amerykańskie firmy. Przetarg ten jest bliski rozstrzygnięcia: korpus inżynieryjny analizuje propozycje, wybór zwycięskiej oferty przewidziany jest w połowie lutego 2016 r., a same prace mają ruszyć w połowie marca.

 

- Pomimo, że głównym wykonawcą będzie firma amerykańska, nie będzie ona jednak w stanie wykonać samodzielnie wszystkich prac. Z całą pewnością konieczne będzie znaczące wsparcie podwykonawców- poinformował Tyler, dodając, że podobnie rzecz wyglądała w przypadku budowy bazy w Rumunii, gdzie głównemu wykonawcy pomagało w pracach 200 podwykonawców.

 

Tyler poinformował też, że w bazie w Redzikowie służyć będzie docelowo 150-300 amerykańskich żołnierzy. Konkretna ich liczba będzie znana dopiero w 2018 roku, kiedy to baza uzyska zdolność operacyjną. Tyler zaznaczył, że pierwsi żołnierze pojawią się w Redzikowie w styczniu 2016 roku i będzie to personel odpowiedzialny za nadzorowanie prac budowlanych.

 

Pełna gotowość bazy w 2018 roku

 

Według planów, zlokalizowana pod Słupskiem amerykańska baza rakiet przechwytujących pociski balistyczne w 2018 r. ma osiągnąć pełną gotowość do działania. Będzie ona elementem europejskiej części tarczy antyrakietowej (European Phased Adaptive Approach), którą współtworzy także baza rakiet przechwytujących w Rumunii.

 

Polsko-amerykańska umowa o rozmieszczeniu w Polsce antybalistycznych rakiet przechwytujących została zawarta w sierpniu 2008 r., weszła w życie trzy lata później. Pierwotna koncepcja zakładała umieszczenie w Polsce bazy pocisków dalekiego zasięgu, naprowadzanych przez radar w Czechach.

 

We wrześniu 2009 r. prezydent Barack Obama ogłosił zmianę planów i wykorzystanie nie rakiet dalekiego zasięgu, lecz średniego zasięgu pocisków SM-3, wykorzystywanych już m.in. do osłony amerykańskich wojsk na Starym Kontynencie. Zmianę uzasadniano względami strategicznymi, technicznymi i finansowymi. Aneks do umowy podpisano w roku 2010.

 

Umowie o ulokowaniu amerykańskiej bazy w Redzikowie towarzyszy umowa o statusie obsługujących ją wojsk amerykańskich (status of forces agreement - SOFA), z którą wiążą się liczne porozumienia wykonawcze - dotychczas weszło w życie kilkanaście takich porozumień. 

 

PAP

pen/dro

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze