Według telewizji TV2 po przeliczeniu 80 proc. głosów oddanych w referendum, wyniki wskazują, że na "nie" zagłosowało 53,7 proc. wyborców. Sondaże exit polls, przeprowadzone dla TV2 i radia DR, wskazywały, że przeciwko pogłębieniu współpracy było odpowiednio 52,8 i 53,3 proc. głosujących, a za - 47,2 i 46,7 proc. Prognozuje się, że frekwencja nie była wysoka jak na Skandynawię, wyniosła bowiem 57,1 proc.

 

- To nie jest jeszcze ostateczne zwycięstwo - powiedział podczas wieczoru wyborczego Kristian Thulesen Dahl, przewodniczący nacjonalistycznej Duńskiej Partii Ludowej. W kampanii ugrupowanie to przekonywało do głosowania na "nie", wykorzystując obawy związane z kryzysem migracyjnym w Europie. Wskazywano, że Dania musi utrzymać niezależność od UE w sprawach wewnętrznych.

 

Międzynarodowa współpraca w pozostałych kwestiach zostanie zachowana

 

Zwycięstwo eurosceptyków w referendum oznaczać może wyjście Danii z europejskiej agencji policyjnej Europol. W związku z tym nie wiadomo, jak będzie wyglądać współpraca z UE w zwalczaniu cyberprzestępczości, handlu ludźmi oraz pornografii dziecięcej. Duńska Partia Ludowa przekonywała, że Dania w tych kwestiach zachowa międzynarodową współpracę.

 

Duński premier zapowiedział już wcześniej kolejne referendum, tym razem w sprawie pogłębienia współpracy z UE w kwestii obronności.

 

Początkowo referendum w sprawie współpracy Danii z UE w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych miało odbyć się w 2016 lub 2017 roku, ale zostało przyspieszone z uwagi na plany plebiscytu w Wielkiej Brytanii na temat przyszłości tego kraju w UE. Według ekspertów zwycięstwo eurosceptyków w referendum w Danii może pomóc zwolennikom wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

 

W referendum z 1992 roku Duńczycy zdecydowali o wyłączeniu swego kraju spod niektórych postanowień Traktatu z Maastricht, w tym dotyczących obronności, unii walutowej, wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych oraz unijnego obywatelstwa. Rezygnację z euro Duńczycy potwierdzili w kolejnym referendum w 2000 roku.

 

PAP