W Brukseli zaprezentowano logo lipcowego szczytu NATO w Warszawie

Świat
W Brukseli zaprezentowano logo lipcowego szczytu NATO w Warszawie
PAP/EPA/Oliver Hoselt
W Brukseli zaprezentowano logo lipcowego szczytu NATO w Warszawie

Biało-czerwony znak graficzny przypominający warszawską Syrenkę obok symbolu NATO - to logo przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie. Dziś odsłonili je w Brukseli szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

- Logo łączy symbolikę polską z symboliką natowską. Odzwierciedla całą kulturę europejską, naszą tradycję jeszcze z czasów starożytnych, bo odnosi się do greckiej Nike, do Wiktorii rzymskiej, więc jest to taka nowoczesna kombinacja tych wszystkich aspektów z historii naszego kontynentu - powiedział Witold Waszczykowski, któremu symbol szczytu się podoba. - Nie jest to Matejko oczywiście, ale jest to nowoczesna sztuka - dodał minister spraw zagranicznych.

  

Minister zapytany, czy logo jest zrozumiałe dla innych delegacji odpowiedział: - Większość ludzi domyśla się, że jest to jakieś odzwierciedlenie syrenki, a jeszcze użycie w kontekście natowskim syrenki uzbrojonej, która trzyma tarczę i miecz,  jest w pełni zrozumiałe - powiedział szef polskiej dyplomacji.

 

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że syrenka znajdująca się w logo, jest obecnie symbolem wielkiego miasta, które ma ponad 600 lat. Legenda głosi, że po tym jak została uratowana przez rybaka, uzbrojona w miecz i tarczę, stanęła gotowa do obrony miasta i jego mieszkańców. - Dokładnie tak jak teraz NATO, które jest gotowe chronić Polaków - dodał szef NATO.

 

Waszczykowski podkreślił, że najważniejszym tematem szczytu w Warszawie, z punktu widzenia Polski, będzie wyrównanie poziomu bezpieczeństwa dla całego NATO. - Mamy nadzieję, że po szczycie warszawskim bezpieczeństwo na całym kontynencie będzie wyglądało jednakowo od Portugalii po Polskę - powiedział polski minister.

 

Polsat News, PAP

ml/hk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze