Ranking opiera się na wyliczeniu zwrotu z inwestycji w film. Liczony jest on na podstawie danych o wpływach ze sprzedanych biletów w relacji do szacowanych kosztów produkcji. Magazyn uwzględnił w zestawieniu filmy, które weszły na ekrany kin w USA przed listopadem tego roku.

 

Mało zaszczytne pierwsze miejsce na liście zajmuje film "Rock The Kasbah". Jego producentom zwróciło się tylko 19 proc. poniesionych kosztów - przyniósł niecałe 3 mln dolarów, kosztował 15 mln dolarów. Opowiada on historię agenta muzycznego Richie Lanza (gra go Bill Murray), który poznaje w Afganistanie dziewczynę o niezwykłym głosie. Zostaje jej mentorem i pomaga przejść przez kolejne etapy telewizyjnego show dla piosenkarzy. W filmie występuje też Bruce Willis, ale gwiazdorzy nie przyciągnęli publiczności do kin.

 

 

Na drugim miejscu listy porażek znalazł się film z Seanem Pennem "The Gunman" (polski tytuł "Gunman: Odkupienie"). Zwrócił tylko 27 proc. kosztów (niecałe 11 mln na 40 mln dolarów budżetu). To obraz sensacyjny, którego bohater - zabójca pracujący dla służb specjalnych - musi uciekać przed nasłanymi mordercami i ocalić ukochaną.

 

Na trzecim jest "Blackhat" ("Haker"). Opowiada o współpracy amerykańskich i chińskich służby specjalnych w walce z niebezpiecznymi cyberterrorystami. Tropi ich zwolniony z więzienia legendarny haker grany przez młodego gwiazdora Chrisa Hemswortha. Porażkę komercyjną poniósł tutaj znany reżyser i producent Michael Mann (twórca m.in. filmów "Miami Vice" i "Gorączka"), który odzyskał tylko 28 proc. zainwestowanych pieniędzy (19,5 mln z 70 mln dolarów kosztów).

 

Lista 10 największych porażek finansowych Hollywood w tym roku według Forbesa:


1. "Rock The Kasbah" (19 proc. zwrotu)
2. "The Gunman" ("Gunman: Odkupienie") (27 proc.) 
3. "Blackhat" ("Haker") (28 proc.)
4. "Unfinished Business" ("Niedokończony interes") (41 proc.) 
5. "Jem And The Holograms" (46 proc.)
6. "Self/Less" ("Klucz do wieczności") (47 proc.)
7. "American Ultra" (55 proc.)
8. "We Are Your Friends" (60 proc.)
9. "Aloha" ("Witamy na Hawajach") (71 proc.)
10. "Mortdecai" ("Bezwstydny Mordecai") (79 proc.)


Forbes.com