W różnych regionach świata pojawiają się obłoki, które na pierwszy rzut oka przypominają latające spodki. Wystarczy jednak dokładnie się im przyjrzeć, aby stało się jasne, że to tylko skondensowana para wodna, która układa się w niezwykle fantazyjne kształty.

 


Obłok ten nazywany jest soczewkowatym lub też lentikularnym. Pojawia się on tylko nad obszarami górzystymi o charakterystycznej orografii. Chmura o łacińskiej nazwie altocumulus lenticularis unosi się na wysokości od 3 do 8 km i powstaje w specyficzny sposób.

 

 


Do powstania altocumulus lenticularis konieczne jest wzniesienie. Ciepłe powietrze unosi się, a następnie ochładza, jednocześnie kondensując, czyli skraplając się. W wyniku tego procesu powstaje obłok, ale jest on w stanie utrzymać się tylko, gdy wilgotność jest stabilna i panują pionowe wiatry.

 

 


Pojawienie się obłoków lentikularnych to wskazówka dla paralotniarzy, że mogą korzystać z tzw. kominów termicznych powstających nad górami. Dzięki nim mogą się unosić pionowo na duże wysokości, a następnie, opuszczając kominy, swobodnie opadać. Obłoki po pewnym czasie, gdy warunki atmosferyczne ulegają zmianie, rozmywają się.

 

Twojapogoda.pl