Punkty wypożyczeń Veturilo to jedno z dziesięciu największych systemów tego typu w Europie. W Warszawie funkcjonuje już ponad 200 stacji, w których wypożyczać i oddawać można rowery miejskie. Pod koniec października operator systemu, firma Nextbike Polska, odnotowała 6-milionowy wynajem od momentu inauguracji sieci Warszawskiego Roweru Publicznego w 2012 roku.

 

W przyszłym roku zostanie wyłoniony nowy operator - umowa z firmą Nextbike Polska obowiązuje tylko do końca listopada 2016 roku. Przetarg zostanie ogłoszony za kilka miesięcy. W przyszłym sezonie planowane są również kolejne inwestycje. W ciągu dwóch lat w Warszawie ma powstać ponad 120 km nowych dróg dla rowerów.

 

Czy sezon nie mógłby trwać cały rok?

 

6-milionowy wynajem miał miejsce 29 października. Użytkowniczka wypożyczyła jednoślad na stacji "Metro Politechnika-Rondo Jazdy Polskiej", by po około 10 minutach zwrócić go w punkcie "ul. Myśliwiecka- LO Stefana Batorego". Pod względem natężenia wypożyczeń, bieżący sezon Veturilo był rekordowy. Od 1 marca do 31 października Warszawiacy wynajmowali rowery 1 906 465 razy.

 

Użytkownicy często pytają, czy nie można ich wypożyczać przez cały rok. Łukasz Puchalski pełnomocnik rowerowy ratusza, wyklucza takie rozwiązanie. - Wydłużenie sezonu Veturilo kosztowałoby prawdopodobnie ok. 2 mln zł, a liczba użytkowników znacznie spada. Zimą jeżdżą na rowerze głównie ci rowerzyści, którzy i tak nie korzystają z Veturilo - wyjaśnia na swoim profilu facebookowym. Dodaje, że w listopadzie "liczba użytkowników Veturilo spada znacznie szybciej niż liczba wypożyczeń, co znaczy że z rowerów korzystają głównie stali bywalcy". - Zimę wykorzystujemy też do kompleksowego przeglądu i remontu rowerów. Pozostawienie ich przez całą zimę na śniegu oznaczałoby praktycznie konieczność wyrzucenia ich na wiosnę na złom - tłumaczy Puchalski.

 

Rekordzista wypożyczył Veturilo ponad 2 tys. razy

 

W tym roku grono użytkowników powiększyło się o ok. 27,5%. Statystycznie co 10,5 sekundy gdzieś w Warszawie wypożyczany był rower miejski. Średni czas pojedynczego wynajmu to ok. 22 minuty. Dzienna średnia wypożyczeń dla całego systemu wynosi 7 845, ale podczas rekordowego dnia (11 kwietnia) po rowery sięgano ponad dwukrotnie częściej – 15 955 razy. Najaktywniejszy użytkownik w całej historii Veturilo wypożyczał je już 2402 razy, a więc średnio 2-3 razy dziennie.

 

 

 

Veturilo.waw.pl, Metrowarszawa.gazeta.pl, UM.warszawa.pl