W Namugongo w 1886 roku kilkudziesięciu nastolatków i mężczyzn - anglikanów i katolików - z dworu króla Mwangi, władcy ówczesnej Bugandy, zostało zamordowanych na jego rozkaz za odmowę wyrzeczenia się chrześcijaństwa i zostania jego seksualnymi niewolnikami. Najmłodszy z nich miał 12 lat. Męczenników ugandyjskich kanonizował papież Paweł VI w 1964 roku.

 

Franciszek udał się najpierw do znajdującego w Namugongo sanktuarium anglikańskiego. Modlił się w miejscu, w którym chrześcijanie byli skazywani, torturowani i mordowani. Następnie papież odwiedził pobliskie sanktuarium katolickie i kościół z 22 kolumnami, symbolizującymi zabitych katolików.

 

W homilii papiez Franciszek powiedział, że Namugongo jest miejscem "ekumenizmu krwi" przelanej przez katolików i anglikanów, wśród nich wielu bardzo młodych. Podkreślił, że ich przykład wciąż inspiruje wierzących na całym świecie. Świadectwo męczenników - dodał Ojciec Święty - ukazuje wszystkim, że "przyjemności światowego życia i władza nie dają trwałego pokoju i radości".

 

PAP