Kenijskie służby bezpieczeństwa zatrzymały w Nairobi dwóch obywateli Iranu. "To Abubakar Sadiq Louw i Yassin Sambai Juma. Ich plan dokonania zamachu został udaremniony, a podejrzani zostali aresztowani" - poinformowało ministerstwo na Twitterze. Informację potwierdził również rzecznik prasowy kenijskiego MSW.

 

Obaj mężczyźni przyznali się do spiskowania w celu przeprowadzenia ataków terrorystycznych. 69-letni Abubakar Sadik Luw to według kenijskich służb "ważna postać" w społeczności szyickiej Nairobi. 25-letni Jasin Sambai Dżuma, to najprawdopodobniej pochodzący z Iranu "rekrut".

 

Aresztowani mężczyźni planowali ataki na hotele odwiedzane przez zagranicznych turystów, biznesmenów i dyplomatów - przekazał przedstawiciel policji Joseph Boinnet.

 

 

 

 

Na Twitterze ministerstwa opublikowano także zdjęcie trzeciego mężczyzny, który prawdopodobnie nadal jest poszukiwany.

 

Do piątku w Kenii obowiązywały podwyższone środki ostrożności. Zostały podjęte w związku z wizytą papieża Franciszka, który przebywal w tym kraju od środy. Organizatorzy wizyty podkreślali, że jest to podróż wysokiego ryzyka. Komentowali także, że napięty program 6-dniowej wizyty (papież odwiedza Ugandę i ma pojechać do Republiki Środkowoafrykańskiej) jest wyzwaniem nie tylko dla sił prawie 79-letniego papieża, ale i dla jego ochrony.

 

Reuters