Włoscy deputowani solidaryzują się z sądzonymi w Watykanie dziennikarzami

Świat
Włoscy deputowani solidaryzują się z sądzonymi w Watykanie dziennikarzami
PAP/EPA/Ettore Ferrari
W Watykanie proces dziennikarzy w aferze Vatileaks 2 o ujawnienie tajnych danych Stolicy Apostolskiej.

103 włoskich deputowanych z różnych ugrupowań podpisało list, w którym wyrazili solidarność z dwoma dziennikarzami sądzonymi w Watykanie w sprawie wycieku tajnych dokumentów Watykanu. Gianluigi Nuzzi i Emiliano Fittipaldi ujawnili je w swoich książkach. Grozi im od 4 do 8 lat więzienia.

Jednym z inicjatorów petycji jest deputowany centroprawicy, Daniele Capezzone. Wyjaśnił on mediom, że włoscy parlamentarzyści są "zaniepokojeni procesem", a list zawiera prośbę o "pełne prawo do obrony dziennikarzy". W petycji podkreślano, że jej sygnatariusze są pełni "należytego szacunku dla instytucji Państwa Watykańskiego", a stawką procesu jest "fundamentalna zasada wolności, która powinna leżeć na sercu wszystkim". Włoscy deputowani zapewnili także, że szanują fundamentalne zasady wolności opinii, prasy i wyrażania myśli, które są podstawą każdego porządku liberalnego i demokratycznego.

 

Oprócz deputowanych, o odstąpienie od sądzenia dziennikarzy zaapelowała Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Solidarność z Fittipaldim i Nuzzim wyraził włoski związek dziennikarzy, czyli Krajowa Federacja Włoskiej Prasy, który podkreślił, że należy zwalczać wszelkie próby "nakładania knebla" i "cenzury".

 

Książki o nadużyciach w Stolicy Apostolskiej

 

Książki "Via Crucis" Nuzziego i "Chciwość" Fittipaldiego pokazują nadużycia finansowe hierarchii kościelnej i brak kontroli nad wydatkami. To już drugi proces w sprawie wycieku tajnych dokumentów przed watykańskim trybunałem. Pierwsza afera, znana też jako Vatileaks, wybuchła w 2012 roku, pod koniec pontyfikatu papieża Benedykta XVI, gdy Gianluigi Nuzzi wydał książkę "Jego Świątobliwość". Dziennikarz ujawnił w niej tajne listy i poufne dokumenty, wykradzione z papieskiej kancelarii.

 

Grupa przestępcza w Watykanie

 

Wśród dwóch kolejnych oskarżonych w sprawie znanej jako Vatileaks 2 jest hiszpański ksiądz Lucio Vallejo Balda z Prefektury Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej oraz Francesca Immacolata Chaouqui - włoska specjalistka w dziedzinie PR. Oboje pracowali w powołanej przez papieża Franciszka komisji zajmującej się watykańskimi finansami. Według papieskich śledczych to oni przekazywali dokumenty dziennikarzom. kolejnyh oskarżony to były współpracownik tej komisji, Nicola Maio. Tej ostatniej trójce Watykan zarzucił udział w grupie przestępczej.

 

Dziennikarze po raz pierwszy stają przed sądem watykańskim. Pierwsza rozprawa odbyła się 24 listopada, kolejną zaplanowano na najbliższy poniedziałek.

 

PAP

zdr/hk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze