Rosja żąda przeprosin za zdewastowane zbiorowe mogiły żołnierzy Armii Czerwonej w Garwolinie

Polska
Rosja żąda przeprosin za zdewastowane zbiorowe mogiły żołnierzy Armii Czerwonej w Garwolinie
PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV/POOL

Polsat News dowiaduje się nieoficjalnie, że rosyjski MSZ wezwał zastępcę ambasadora w Moskwie w związku ze zbeszczeszczeniem cmentarza w Garwolinie. Wcześniej MSZ Rosji wyraziło oburzenie i zażądało od Warszawy oficjalnych przeprosin.

Polsat News dowiedziało sie nieoficjalnie, że zastępca ambasadora RP w Moskwie Mirosław Cieślik został wezwany do MSZ Federacji Rosyjskiej w sprawie zniszczenia nagrobków na cmentarzu wojennym w Garwolinie niedaleko Warszawy. Rosyjskie MSZ wręczyło mu notę protestacyjną.

 

Jak głosi oficjalny komunikat Kremla, rosyjskie MSZ żąda od Polski "oficjalnych przeprosin za systematyczne łamanie zobowiązań w sferze ochrony rosyjskich cmentarzy wojskowych zgodnie z porozumieniem między rządem Federacji Rosyjskiej i rządem Rzeczypospolitej Polskiej o cmentarzach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji z 22 lutego 1994 roku". Na dywanik wezwano polskiego ambasadora w Moskwie. W jego obecności wyrażono "stanowczy protest i oburzenie z powodu kolejnego aktu wandalizmu w stosunku do miejsc pochówku radzieckich żołnierzy".

 

Postępowanie pod kątem zbezczeszczenia zwłok w związku z dewastacją na cmentarzu wojennym w Garwolinie (Mazowieckie) prowadzi miejscowa policja. Nieznany sprawca zniszczył 22 zbiorowe mogiły, głównie żołnierzy Armii Radzieckiej.

 

Przewrócone tablice, wyrwane prawosławne krzyże

 

O profanacji grobów w Garwolinie donosił na swym portalu internetowym "Tygodnik Siedlecki". Policja miała dowiedzieć się o całej sprawie 25 listopada. - Wywrócono 22 obeliski, z czego z dwóch odpadły tabliczki, został wyrwany krzyż drewniany, prawosławny oraz wyrwane drzewko - poinformował asp. sztab. Marek Kapusta, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie.

 

10 listopada starszy mężczyzna ochlapał czerwoną farbą pomnik żołnierzy radzieckich w Parku Skaryszewskim w Warszawie, stąd mowa o "kolejnym akcie wandalizmu". Już wówczas strona rosyjska zareagowała oburzeniem i zarzucała Polsce niedotrzymywanie umów.

 

Cmentarz wojenny w Garwolinie założono w latach 1949-1952. Założono go w związku z ekshumacją zwłok żołnierzy Armii Radzieckiej oraz Wojska Polskiego z grobów rozsianych głównie na terenach powiatów: garwolińskiego, kozienickiego i puławskiego. Pierwsze groby na cmentarzu wojennym w Garwolinie powstały po ekshumacji ponad 2,3 tys. zwłok, przeprowadzonej w powiecie garwolińskim latem 1949 r.

 

Do końca czerwca 1952 r. na terenie cmentarza utworzono 136 mogił zbiorowych, w których pochowano blisko 11 tys. ciał (w tym prawie 9,5 tys. nieznanych). Było wśród nich ponad 10 tys. żołnierzy Armii Radzieckiej, głównie z 16 Korpusu Pancernego i 47 Armii 1 Frontu Białoruskiego i przeszło 400 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 i 1944 r.

 

PAP

mr,jk/hk

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze