Ministerstwo zamknęło we wtorek również stronę komisji badania wypadków lotniczych, której przewodniczącym był Jerzy Miller:  www.komisja.smolensk.gov.pl. To tutaj opublikowano w lipcu 2011 r. raport na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej (w wersjach po polsku, angielsku i rosyjsku).

 

Strona zespołu Laska działała od października 2013 r. Zawierała m.in. odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące katastrofy smoleńskiej, dane dotyczące pracy rosyjskich kontrolerów, zdjęcia i raporty komisji badających wypadek. Premier Kopacz, która 1 października rozwiązała zespół Laska,  wyraziła zgodę na to, aby strona nadal działała. Lasek ją aktualizował; ostatni wpis zamieścił 28 października.

 

Nowa szefowa kancelarii premiera Beata Kempa nie zgodziła się, by Maciej Lasek mógł niekomercyjnie wykorzystywać materiały zgromadzone przez jego zespół.

 

"Niniejszym cofam udzieloną Panu zgodę na korzystanie w celach niekomercyjnych z materiałów opublikowanych na stronie www.faktysmolensk.gov.pl w dalszej działalności związanej z popularyzacją wyników prac Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego związanych z badaniem katastrofy pod Smoleńskiem z dnia 10 kwietnia 2010 r." - napisała Kempa w liście skierowanym do Laska.

 

Lasek zareagował na Twitterze; wsparli go też internauci:

 

W środę Maciej Lasek zapowiedział powrót witryny. – Coś, co powstało za państwowe pieniądze i w ramach pracy państwowych ekspertów, powinno być ogólnie dostępne – mówił w RMF FM.

 

"Zespół Laska"

 

Tzw. zespół Macieja Laska powołał w kwietniu 2013 r. premier Donald Tusk. Celem zespołu było wyjaśnianie opinii publicznej informacji i materiałów dotyczących przyczyn i okoliczności katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, przedstawionych zarówno w dokumentach sporządzonych przez Komisję Millera, jak i innych teorii pojawiających się w przestrzeni publicznej. Tworzyło go pięć osób, w tym właśnie Lasek, który był jego przewodniczącym. Wszyscy byli członkami Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych i zasiadali w rządowej komisji Jerzego Millera, która wyjaśniała katastrofę smoleńską.

 

Gdy 1 października ówczesna premier Ewa Kopacz rozwiązała zespół, Maciej Lasek powiedział: - Byliśmy zespołem doradczym premiera, premier podjęła decyzję o rozwiązaniu. Dalej będziemy się zajmowali tłumaczeniem przyczyn katastrofy, ale w innej formie.

 

polsanews.pl, PAP, RMF