Ludzie często wykorzystują pogotowie, a każdy ratownik medyczny może opisać mnóstwo przypadków, w których wezwanie karetki okazało się nieuzasadnione. Współorganizator akcji Adam Stępka wytłumaczył , że najbardziej bulwersujące są sytuacje, w których wezwanie wygląda na poważne, np. z powodu bólu w klatce piersiowej, a po przyjeździe na miejsce okazuje się, że faktyczną przyczyną jest potrzeba wypisania recepty na leki przyjmowane przewlekle, zwolnienia lekarskiego lub dolegliwości odczuwane od kilku miesięcy.


"11. Nie wzywaj pogotowia nadaremnie"


- Przez edukację chcemy zminimalizować liczbę bezzasadnych wezwań – powiedział Stępka. Pomysłodawcami akcji są sami ratownicy medyczni. Chcą edukować, kiedy należy wezwać zespół ratownictwa medycznego, a w jakich przypadkach szukać pomocy w inny sposób oraz gdzie można ją uzyskać w zachorowaniach, które nie są stanem nagłym.


Ratownicy podkreślają, ze nieuzasadnione lub fałszywe wezwania pogotowia mogą być przyczyną spóźnienia się karetki do osoby w stanie zagrożenia zdrowia i życia.


Materiały informacyjne można pobrać na stronie www.wzywajzglowa.pl.

 

PAP