Premier Francji: UE musi ogłosić, że nie może przyjmować tylu imigrantów

Świat
Premier Francji: UE musi ogłosić, że nie może przyjmować tylu imigrantów
Manuel Valls, Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

- Europa musi znaleźć takie rozwiązanie, by migrantami zajęły się państwa sąsiednie Syrii. W przeciwnym wypadku Unia poda w wątpliwość swoją zdolność skutecznej kontroli własnych granic - ocenił premier Francji Manuel Valls.

- Kontrole na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej są kluczową sprawą dla przyszłości UE. Jeśli nie będziemy tego robić, ludzie stwierdzą "dość tej Europy!" - powiedział Valls na nieformalnym spotkaniu z przedstawicielami europejskich mediów. Jego słowa przytacza w środę niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

 

W piątek na spotkaniu szefów MSW i ministrów sprawiedliwości państw UE w Brukseli, zwołanym w związku z zamachami terrorystycznymi w Paryżu, do których doszło 13 listopada, Francja zaproponowała plan wzmocnienia kontroli na granicach UE i utworzenia specjalnego unijnego systemu wymiany danych pasażerów (PNR). Zdaniem Vallsa utworzenie PNR-u jest "koniecznością" i należy go szybko wprowadzić.


Z kolei Komisja Europejska przyjęła we wtorek projekt decyzji o utworzeniu funduszu na pomoc uchodźcom w Turcji o wartości 3 mld euro. Pieniądze mają być przeznaczone na pomoc ponad dwóm milionom uchodźców syryjskich, którzy schronili się w Turcji. To część uzgodnionego z tym krajem planu działań na rzecz powstrzymania napływającej do UE fali uchodźców. Fundusze będą przekazywane w możliwie najbardziej elastyczny sposób i szybko; fundusz ma zacząć działać już od początku 2016 roku.

 

PAP

prz

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze