Dziś Światowy Dzień Pluszowego Misia

Kultura
Dziś Światowy Dzień Pluszowego Misia
Pixabay.com/skrolik0

Jest miękki, puchaty i daje poczucie bezpieczeństwa. 25 listopada swoje święto obchodzi pluszowy miś. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiony został w setną rocznicę powstania tej popularnej na całym świecie maskotki - w 2002 roku.

Skąd wziął się pluszowy miś - ulubieniec dzieci na całym świecie? Najpopularniejsza wersja historii powstania tej sympatycznej maskotki pochodzi z 1902 roku. Podczas jednego z polowań prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora "Teddy" Roosevelta, jego towarzysz łowów miał postrzelić młodego niedźwiadka i przyprowadzić go do prezydenta. Ten widząc przerażenie zwierzęcia kazał je uwolnić. Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berryman.

 

Jego grafika ukazała się w gazecie "The Washington Post" i dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, imigranta z Rosji, stała się inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta. W ciągu kilku lat Mitchom stał się potentatem i właścicielem firmy "Ideal", jednej z najbardziej znanych firm produkujących pluszowe misie.

 

 

wj/gr

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze