Bogdan Święczkowski wiceministrem sprawiedliwości

Polska
Bogdan Święczkowski wiceministrem sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości

Były prokurator i szef ABW został powołany przez premier Beatę Szydło na stanowisko wiceministra sprawiedliwości. Wnioskował o to szef resortu Zbigniew Ziobro.

45-letni Święczkowski za czasów rządów PiS był szefem biura ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej, a potem - w latach 2006-07 - także szefem ABW.

 

Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UJ. Ukończył też studia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego. Ostatnio był wykładowcą akademickim.

 

Jest jednym z założycieli i działaczem Niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów "Ad Vocem". W 2009 r. kandydował w konkursie na Prokuratora Generalnego, ale nie zdobył poparcia Krajowej Rady Sądownictwa. Był radnym Sejmiku Województwa Śląskiego, a w 2011 r. wystartował też w wyborach do Sejmu. Zdobył miejsce w parlamencie, ale jego mandat poselski został wygaszony w związku z tym, że Święczkowski nie zrzekł się funkcji prokuratora w stanie spoczynku. Po batalii prawnej Sąd Najwyższy uznał, że prokurator w stanie spoczynku nie może być posłem.

 

Wcześniej wiceministrami sprawiedliwości zostali: Patryk Jaki, Marcin Warchoł i Łukasz Piebiak.

 

PAP

 

kan

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze