Formowanie nowego rządu rozpoczęło się po odzyskaniu przez konserwatywno-islamistyczną Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) w przedterminowych wyborach parlamentarnych 1 listopada bezwzględnej większości w parlamencie. Szef rządu Agmet Davtoglu pochodzący z AKP przedstawił skład gabinetu, który dziś został przez prezydenta zatwierdzony.

 

Na stanowisko szefa dyplomacji wrócił Mevlut Cavusoglu. Pełnił tę funkcję do czerwcowych wyborów parlamentarnych, po których nie udało się sformować rządu. Jednym z wicepremierów został również były minister finansów Mehmet Simsek, który będzie odpowiadał za sprawy gospodarcze.


Ministrem gospodarki został Mustafa Elitas, finansów – Naci Agbal. Obaj są uważani za lojalnych wobec Erdogana. Ponadto na stanowisko ministra energetyki powołano zięcia Erdogana, Berata Albayraka.


Na liście szefów resortów nie ma byłego wicepremiera Alego Babacana szanowanego przez międzynarodowe środowiska biznesowe. W przeszłości skutecznie przeciwstawiał się zakusom prezydenta w sprawie obniżania stop procentowych w celu stymulacji gospodarki.


O zatwierdzeniu nowego gabinetu poinformowało w oświadczeniu biuro Erdogana kilka godzin po zestrzeleniu przez tureckie myśliwce rosyjskiego samolotu, który według Ankary naruszył jej przestrzeń powietrzną.


PAP