W Polsce powstaną stacje wodorowe

Technologie

Instytut Transportu Samochodowego (ITS) przygotował plan zbudowania w kraju sieci stacji na których będzie można zatankować wodorem pojazdy zasilane ogniwami paliwowymi. - Do 2030 roku ma ich powstać 9 - powiedział Polsat News Wojciech Gis, sekretarz naukowy Instytutu Transportu Samochodowego. Całość projektu zostanie zrealizowana w ramach europejskiego projektu Hit-2-Corridors.

Oznacza to, że stacje mają zostać zbudowane wzdłuż odcinków dróg stanowiących część europejskich korytarzy transportowych. Jeden z nich to trasa łącząca Morze Północne z Bałtykiem (wschód-zachód), a drugi Trójmiasto i Szczecin z Krakowem i Katowicami (północ-południe).


W fazie przedkomerycjnej projektu (lata 2020-30) ma powstać 9 takich stacji. Będą one finansowe ze środków budżetu centralnego, lokalnego i unijnych. Po urynkowieniu technologii zasilania wodorem, w latach 2040-50 stacje mają być budowane na zasadach partnerstwa prywatno-państwowego.


Jak szacuje Wojciech Gis, w 2020 roku ceny samochodów wodorowych powinny być porównywalne do kosztu pojazdów hybrydowych. Według prognozy ITS w 2050 roku na polskich drogach będzie poruszało się 2 mln samochodów napędzanych ogniwem paliwowym.

am

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze