Polacy najbardziej ufają straży pożarnej, najmniej parlamentowi i rządowi

Polska
Polacy najbardziej ufają straży pożarnej, najmniej parlamentowi i rządowi
straz.gov.pl

Straż pożarna, pogotowie ratunkowe i wojsko - to instytucje publiczne, którym najbardziej ufamy. Najmniejszym zaufaniem mogą pochwalić się Sejm i Senat oraz rząd - nie ufa im prawie sześć na dziesięć osób. Takie wyniki przynosi najnowsze badanie GUS.

Badanie "spójności społecznej" wykazało, że najwyżej cenioną wartością wśród badanych okazało się zdrowie, które ma duże lub bardzo duże znaczenie dla 98,7 proc. ankietowanych. Z kolei największe zaufanie budziły instytucje ratujące życie i zdrowie: straż pożarna (93,5 proc.) i pogotowie ratunkowe (84,1 proc.).

 

Najmniejsze zaufanie badani przez GUS okazali parlamentowi, któremu mniej lub bardziej zdecydowanie ufał tylko co czwarty ankietowany. Drugie miejsce w rankingu nieufności zajął rząd (27,3 proc. ufających i 25,9 proc. zdecydowanie nieufających). Niechlubne podium uzupełniły sądy, którym nie ufa aż 35,4 proc.  społeczeństwa.

 

Stereotyp nieufnego Polaka przełamany?

 

GUS pytał też respondentów o zaufanie do ludzi. Okazuje się, że ok. 78 proc. badanych ufa innym. Brak zaufania wyraziła niemal co siódma osoba - ok. 15 proc. Najbardziej ufamy najbliższym: rodzicom, dzieciom, małżonkom (98 proc. wskazań) oraz znajomym i przyjaciołom (93 proc.).

 

Ufamy też kolegom z pracy i sąsiadom. Z badania wynika, że zaufanie do współpracowników deklarowało więcej niż osiem na dziesięć osób pracujących, natomiast do sąsiadów - siedem na dziesięć. Dosyć wysoki poziom zaufania w relacjach międzyludzkich odnosi się przede wszystkim do osób z najbliższego otoczenia, które znamy i z którymi generalnie pozostajemy w kontakcie.

 

Badanie zrealizowano w pierwszej połowie 2015 r. Wzięło w nim udział 14 tys. osób w wieku 16 lat i więcej.

 


PAP

wj/kan

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze