Według Eurojustu, siatce przestępczej udało się wymigać od płacenia VAT-u dzięki "wyrafinowanemu" systemowi polegającemu na unikaniu zadeklarowania prawidłowej kwoty podatku. Więcej szczegółów nie podano. W tej skoordynowanej operacji, przeprowadzonej przy współpracy sił porządkowych piętnastu państw unijnych, przeprowadzono łącznie pięćdziesiąt przeszukań.

 

Ścisła współpraca pomiędzy wszystkimi partnerami na początku tego śledztwa pozwoliła określić kluczowe postacie uwikłane w to zorganizowane oszustwo i podjąć "skuteczne ukierunkowane działania ponad granicami" podala mieszcząca się w Hadze agencja Eurojust. W operacji udział brały udział jeszcze m.in. służby belgijskie, brytyjskie, czeskie, duńskie i francuskie, poinformowała agencja. "Ta wspólna akcja o nazwie Operation Vertigo 3 jest częścią zakrojonego na szerszą skalę śledztwa w sprawie zorganizowanego oszustwa z tytułu podatku VAT" - zapowiedziano.

 

Eurojust czyli Europejska Jednostka Współpracy Sądowej to agencja Unii Europejskiej koordynująca działania prokuratur krajowych państw unijnych, w celu walki z transgraniczną przestępczością zorganizowaną na terenie UE. W zależności od państwa mogą to być prokuratorzy, sędziowie śledczy lub funkcjonariusze policji. Koordynacja ta połączona ma być z prowadzeniem postępowań śledczych oraz załatwianiem wniosków w zakresie pomocy prawnej.

 

PAP