Uchwalona w czwartek nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zakłada ponowny wybór pięciu sędziów TK. W piątek rano ustawę bez poprawek przyjął Senat, po południu podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Została też już wpisana do Dziennika Ustaw.

 

- Postaramy się zebrać 50 podpisów pod naszym wnioskiem. Może być trudno, dlatego że - jak znam życie - ani Platforma, ani PiS tego wniosku nam nie poprą - stwierdził Petru. Dodał, że w takiej sytuacji Nowoczesna zwróci się do Rzecznika Praw Obywatelskich o skierowanie jej wniosku do TK.

 

"Prezydent podpisuje ustawy w ekspresowym tempie" 

 

- Okazuje się, że prezydent Duda podpisuje ustawy w ekspresowym tempie, nie jestem pewien czy zdążył się z tą ustawą nawet odpowiednio zapoznać - mówił lider Nowoczesnej. - We wszystkich sprawach, które dotyczą szybkiego przyjmowania władzy, czy to ułaskawienia pana Mariusza Kamińskiego, czy podpsywania ustaw o zmianach w Trybunale Konstytucyjnym, prezydent szybko znajduje czas i te ustawy podpisuje, a przypomnę, że na Maltę nie miał czasu pojechać - podkreślił. Zdaniem Petru, prezydentura Dudy jest "bardzo partyjna" i dlatego "nie jest to prezydentura na dłużej niż 5 lat".


Wcześniej o złożeniu podobnego  wniosku przez PO poinformował były minister sprawiedliwości i poseł tej partii Borys Budka. Zapowiedział, że wniosek ma być gotowy w przyszłym tygodniu.

 

Według nowelizacji w przypadku sędziów Trybunału, których kadencja upływa w 2015 r., termin na zgłaszanie kandydatów na ich następców wynosi 7 dni od wejścia tego przepisu w życie. Oznacza to nowy wybór pięciu sędziów. Ponadto wprowadza kadencyjność na stanowiskach prezesa i wiceprezesa TK, którzy od teraz będą wybierani na trzy lata z możliwością ponownego powołania. Równocześnie

Przewiduje się, że po upływie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy obecny prezes Andrzej Rzepliński i wiceprezes Stanisław Biernat utracą swoje stanowiska.

 

Burzliwa dyskusja i kontrowersje

 

Nowela budzi liczne kontrowersje. Podczas głosowania nad nią w Sejmie na znak protestu salę obrad opuścili posłowie: PO, PSL i Nowoczesnej Ryszarda Petru. Zaproponowaną przez Prawo i Sprawiedliwość ustawę poparł też klub Ruchu Kukiz'15.

 

O niepodpisywanie nowelizacji zaapelowała do Dudy Helsińska Fundacja Praw Człowieka. "Wejście w życie ustawy zachwieje funkcjonowaniem najważniejszego organu władzy sądowniczej i może mieć bezpośrednio negatywny wpływ na poziom ochrony praw i wolności w Polsce" - napisano w wystąpieniu HFPC do prezydenta.

 

PAP

 

Czytaj także:


PO: wniosek w sprawie zmian w ustawie o TK gotowy w przyszłym tygodniu


Duda podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym


Ustawa o TK czeka tylko na podpis prezydenta. Opozycja krytykuje zmiany


Senat zmienił ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, przyjął bez poprawek nowelizację sejmową