Cena wywoławcza wynosi 50 tysięcy euro, ale faktyczną wartość szacuje się - jak podały media - na 100-150 tysięcy euro. Dom aukcyjny, specjalizujący się w filatelistyce i numizmatyce, oferuje "cały zestaw" noblowski Quasimodo; oprócz złotego medalu także dwustronicowy dyplom na pergaminie oraz oficjalne fotografie z ceremonii wręczenia nagrody.

 

Spośród 20 nagród przyznanych do tej pory Włochom w różnych dziedzinach, nigdy wcześniej żadna nie trafiła na aukcję. Na całym świecie oddano "pod młotek" dotychczas 16 medali noblowskich, ale tylko jeden literacki. W 2013 roku wystawiono na aukcję ten, jaki 10 lat przed Quasimodo otrzymał amerykański pisarz William Faulkner. Był to także jedyny przypadek w historii, gdy odznaczenie nie znalazło nabywcy.

 

Syn sycylijskiego poety i genialnego tłumacza liryków greckich, Alessandro, aktor i intelektualista argumentując powody swojej decyzji o rozstaniu się z niezwykłą pamiątką po zmarłym w 1968 roku ojcu powiedział: "Taki medal w domu w tych czasach na niewiele się przydaje. Chciałbym, aby był strzeżony i należycie doceniony, najlepiej przez jakąś instytucję". Licytacja odbędzie się 2 grudnia.

 

PAP