Rosyjskie media piszą, że szef sztabu generalnego generał Gierasimow poinformował francuskiego kolegę o przebiegu operacji rosyjskich sił powietrznych przeciw terrorystom w Syrii. Według mediów, omawiano też koordynację działań sił zbrojnych Rosji i Francji na terenie Syrii i realizację zaleceń przywódców obu państw w kwestii połączenia wysiłków w walce z terroryzmem.


Agencja AFP zauważa, że resorty obrony Rosji i Francji nie miały ze sobą bezpośredniego kontaktu od początku kryzysu ukraińskiego, czyli od wiosny roku 2014, lecz sytuacja zmieniła się po serii zamachów w Paryżu 13 listopada, w których zginęło 129 osób, a ponad 350 zostało rannych.


We wtorek prezydent Rosji Władimir Putin oraz prezydent Francji Francois Hollande zgodzili się na ściślejszą koordynację wywiadów i sił zbrojnych swoich krajów w walce z Państwem Islamskim (IS).

 
Także w wtorek Rosja oficjalnie przyznała, że katastrofa jej samolotu na półwyspie Synaj, w której zginęły 224 osoby, była wynikiem aktu terroru. Zapowiedziała też nasilenie ataków w Syrii na pozycje IS, które przyznało się do spowodowania katastrofy na Synaju.


PAP