W poniedziałek prezydent Francji Francois Hollande podkreślił, że w związku z zamachami terrorystycznymi chce zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, dotyczącej walki z Państwem Islamskim.

 

We Francji ogłoszenie stanu wyjątkowego trwającego ponad 12 dni wymaga ustawy, która konkretnie określi czas jego trwania. Oczekuje się, że debata i głosowanie nad ustawą w Senacie odbędzie się w piątek.

 

Zgodnie z francuskim prawem stan wyjątkowy można zarządzić w razie "bezpośredniego zagrożenia w następstwie poważnego naruszenia prawa albo zakłócenia porządku publicznego". Pozwala on władzom na ograniczenie ruchu osób oraz pojazdów w określonym czasie i miejscu. Daje także możliwość wyznaczenia specjalnie chronionych stref bezpieczeństwa, gdzie ruch osób poddaje się kontroli. Dodatkowo policja może przeprowadzać w domach rewizje nie tylko w ciągu dnia, lecz także w nocy.

 

Odwołano popularny Festiwal Świateł w Lyonie

 

W związku z wprowadzeniem zaostrzonych środków bezpieczeństwa we Francji odwołana została m.in. tegoroczna edycja Festiwalu Świateł w Lyonie, który jest imprezą przyciągającą 2-3 miliony widzów. Zastąpiono go dniem hołdu dla ofiar zamachów terrorystycznych, który odbędzie się 8 grudnia. Mer Lyonu Gerard Collomb uzasadnił decyzję tym, że władze nie chcą dawać terrorystom okazji do kolejnych zamachów.

 

Tegoroczna edycja miała potrwać od 5 do 8 grudnia. Wywodzący się z tradycji obchodzonego 8 grudnia katolickiego święta ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panyy Festiwal Świateł rozrósł się z czasem do ogromnego, kilkudniowego festiwalu, pełnego zapierających dech w piersiach spektakli świetlnych, który cieszy się wielką popularnością wśród mieszkańców Lyonu i przyjezdnych.

 

Polsat News, Twitter.com/TomaszLejman, PAP