Minister edukacji w radiu RMF powiedziała, że przywrócenie siódmej i ósmej klasy szkoły podstawowej zacznie się najwcześniej za dwa lata .  - Na taki rytm wskazują eksperci; trzeba się przecież przygotować. Po pierwsze podstawy programowe, po drugie podręczniki, po trzecie - i chyba najważniejsze - przekonać do tego wystraszonych nauczycieli, wystraszonych przez m.in. ZNP i dyrektorów, którzy obawiają się utraty stanowiska, jak również przekonać dzieci – uzasadniała Anna Zalewska.

 

Nie mówiła przy tym o likwidacji pierwszej klasy gimnazjum, ale o jej "wygaszaniu".  - Te osoby, ci uczniowie, ci nauczyciele, którzy będą w gimnazjum, oni nigdzie się nie będą przeprowadzać; nic nie będzie się zamykać, tylko oni po prostu będą kończyć edukację w swoim własnym budynku, w swoim własnym środowisku, w swojej własnej klasie – wyjaśniła minister. Dodała, że wcześniej odbędą się "szeroko zakrojone konsultacje".

 

Podczas środowego expose premier mówiła, że gimnazja nie zostaną zlikwidowane w przyszłym roku, ale z pewnością już od stycznia 2016 roku MEN przedstawi szczegółowy program konsultacji społecznych, które służyć będą jak najbardziej płynnemu wprowadzeniu zmian w systemie oświaty. Zapewniała, że "wygaszanie powszechnie krytykowanych szkół gimnazjalnych będzie się odbywać stopniowo, ewolucyjnie i z pełnym poszanowaniem doświadczeń środowiska szkolnego".

 

Będą zmiany w "szkolnym jedzeniu" 

 

Minister edukacji zapowiedziała też, że zmieni rozporządzenie jej poprzedniczki dotyczące żywienia w szkołach, choć zastrzegła, że "drożdżówki nie wrócą do szkolnych sklepików". Jak powiedziała, w placówkach edukacyjnych powinno być „zdrowe jedzenie, w sposób właściwy ułożone, z dietetykami, praktykami, którzy na co dzień karmią dzieci”.

 

Gimnazja w Polsce funkcjonowały w okresie międzywojennym, zostały zlikwidowane w 1948 roku. W systemie oświaty pojawiły się ponownie 1 września 1999 roku. To drugi, obowiązkowy poziom kształcenia w Polsce. Uczęszcza do niego młodzież w wieku 13-16 lat. Nauka w gimnazjum trwa 3 lata i kończy się ogólnopolskim egzaminem, od którego wyników w dużej mierze zależy wybór kolejnej szkoły.

 

RMF FM

 

Przeczytaj także: Premier Beata Szydło odpowiadała w Sejmie na pytania zadane w debacie nad expose