Drugiego zamachu dokonała 18-latka, która również zdetonowała przytwierdzone do ciała ładunki wybuchowe. Podobnie jak 11-latka, miała na głowie hidżab, czyli rodzaj islamskiej chusty.


Nikt nie przyznał się do zamachu, ale podejrzenia kierują się ku terrorystycznemu islamskiemu ugrupowaniu Boko Haram, które już wcześniej wykorzystywało dziewczęta do samobójczych zamachów.


W ciągu siedmiu dni w Kano doszło już do czterech samobójczych zamachów w wykonaniu młodych kobiet.


O atak podejrzewa się Boko Haram


Krwawych zamachów samobójczych w Nigerii, w których tylko w ostatnich miesiącach zginęły setki ludzi, dokonują islamscy ekstremiści z organizacji Boko Haram. Mordują oni zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów, którym zarzucają nieprzestrzeganie prawa islamskiego, szariatu, w narzucanej przez nich radykalnej wersji.


Boko Haram powstała w 2002 roku, początkowo stawiała sobie za cel walkę z zachodnią edukacją, ale od 2009 roku rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.


Dotychczas w Nigerii, jednym z najludniejszych krajów Afryki,  zginęło z rąk skrajnych islamistów co najmniej 17 tys. osób.


PAP, Reuters