Radość, rozpacz i dymisje - wiemy kto zagra na Euro 2016

PAP/EPA

Szwecja i Ukraina jako ostatnie reprezentacje wywalczyły w barażach awans do piłkarskich mistrzostw Europy. Znane są już wszystkie 24 drużyny, które wystąpią w przyszłym roku we Francji.

Ukraina zremisowała w Mariborze ze Słowenią 1:1. Pierwsze spotkanie we Lwowie Ukraińcy wygrali 2:0. Słowenia musiała więc odrobić dwubramkową stratę by doprowadzić do dogrywki. Już w 11. minucie gospodarze cieszyli się z prowadzenia. Bramkarz Andrij Piatow obronił strzał Branko Ilica i dobitkę Milivoje Novakovica, ale nie poradził sobie z próbą rekordzisty pod względem liczby występów w reprezentacji Słowenii, Bostjana Cesara. Gospodarze choć w pierwszej połowie mieli przewagę nie zdołali zdobyć drugiej bramki. Kibice docenili waleczność swoich piłkarzy i gdy schodzili na przerwę, oklaskiwali ich na stojąco.

Także po zmianie stron Słoweńcy bardzo chcieli, ale wciąż nie mogli i wreszcie w końcówce puściły im nerwy - najpierw brutalnego faulu dopuścił się Miso Brecko, który został ukarany czerwoną kartką, a chwilę później na własnej połowie w niegroźnej sytuacji poślizgnął się Kevin Kampl. Rywale przejęli piłkę i pognali we trzech w stronę bramki rywali, mając przed sobą już tylko bramkarza Samira Handanovica. Zawodnik Interu Mediolan nie dokonał cudu i Andrij Jarmolenko doprowadził do wyrównania.

Ukraińcy zagrają na Euro po raz drugi z rzędu. Przed czterema laty byli współgospodarzami turnieju wraz z Polską. Gościom udał się rewanż na rywalu, który pokonał ich w barażach przed Euro 2000.

Ibra pojedzie na Euro

Szwecja zremisowała w Kopenhadze z Danią 2:2 (1:0) w rewanżowym meczu barażowym i awansowała do turnieju finałowego piłkarskich mistrzostw Europy, który w przyszłym roku odbędzie się we Francji. W pierwszym spotkaniu w Sztokholmie ekipa "Trzech Koron" wygrała 2:1.

Zlatan Ibrahimovic jednak zagra na ME. Kapitan reprezentacji Szwecji zdobył bramkę dla swojej drużyny narodowej w pierwszym spotkaniu w sobotę, a dwie kolejne - 61. i 62. w reprezentacji - dołożył we wtorkowym rewanżu w stolicy Danii. W 19. minucie wykorzystał sprytne dogranie Kima Kallstroema po ziemi z rzutu rożnego i trafił do siatki z kilku metrów, niepilnowany przez obrońców.

Wcześniej na prowadzenie mogli wyjść gospodarze, ale zmierzającą do bramki piłkę sprzed linii bramkowej wybił Kallstroem, trafiając jeszcze w poprzeczkę. Z kolei w 27. minucie duński bramkarz Leicester City Casper Schmeichel uratował gospodarzy przed stratą drugiej bramki, broniąc nogą strzał Ibrahimovica z ostrego kąta.

Chwilę później obrońca Daniel Agger przeciął dośrodkowanie rywala, omal nie trafiając do własnej siatki. Piłka odbiła się od ziemi i o centymetry minęła poprzeczkę. W 72. minucie w zamieszaniu podbramkowym Duńczycy byli bliscy wyrównania, ale ostatecznie rywale wybronili się. Po chwili Szwedzi wyprowadzili akcję przerwaną faulem ok. 25 metrów od bramki. Do stałego fragmentu gry podszedł "Ibra", który posłał podkręconą piłkę obok muru i trafił do siatki tuż przy lewym słupku. Schmeichel nie miał szans. Po tym trafieniu gospodarze potrzebowali do awansu czterech bramek w kwadrans. Nie można odmówić im waleczności, ponieważ udało im się strzelić dwa gole - w 81. minucie do siatki trafił Yussuf Poulsen, a w doliczonym czasie gry wyrównał Jannik Vestergaard. Duńczycy nie zdołali awansować na Euro, ale przynajmniej nie przegrali drugiego z rzędu spotkania z sąsiadem, z którym toczą odwieczną rywalizację.

Po tym meczu do dymisji podał się po 15 latach prowadzenia piłkarskiej reprezentacji Danii Morten Olsen. - Ostatnie miesiące były frustrujące. Nie potrafiłem ustabilizować drużyny. Ponoszę za to odpowiedzialność - dodał słynny szkoleniowiec.

W poniedziałek z baraży awansowała Irlandia, a dzień wcześniej Węgry. Polska promocję wywalczyła już w fazie grupowej.

Na Euro zagrają też: Chorwacja, Turcja, Rosja, Słowacja, Niemcy, Albania, Rumunia, Belgia, Walia, Islandia, Anglia, Austria, Portugalia, Irlandia Północna, Hiszpania, Szwajcaria, Włochy oraz Czechy. Gospodarze - Francja - nie musieli uczestniczyć w eliminacjach.