- 75 proc. granicy tureckiej z północną Syrią zostało zamknięte. Rozpoczynamy wraz z Turkami operację polegającą na domknięciu pozostałych 98 km - powiedział Kerry w wywiadzie dla telewizji CNN.

 

Region, w którym uszczelniana będzie granica, jest obecnie kontrolowany przez radykalnych islamistów. USA i Turcja liczą na to, że zablokowanie przejść na tym odcinku pozbawi dżihadystów możliwości korzystania z bardzo dochodowych szlaków przemytniczych.

 

O zamknięcie tej granicy apelowała od bardzo dawna Ankara. W ubiegłym tygodniu premier Turcji Ahmet Davutoglu ponownie wezwał do utworzenia strefy buforowej w Syrii na granicy z Turcją i odsunięcie od władzy syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. - Kryzys w Syrii będzie rozwiązany, gdy syryjscy uchodźcy będą mogli wrócić do swojej ojczyzny - powiedział wówczas Davutoglu.

 

Syria i trwający w tym kraju od 2011 roku konflikt zbrojny, były jednymi z głównych tematów szczytu przywódców państw G20 w Antalyi na południu Turcji. Szczyt zakończył się w poniedziałek.

 

PAP