Pierwszy metanowiec ma zawinąć do gazoportu w połowie grudnia. Terminal LNG uzyskał wszelkie wymagane prawem dokumenty, które umożliwią jego przyjęcie. Pozwolenie wydaje Transportowy Dozór Techniczny.


Decyzję podjęto po zakończonej w pierwszej połowie listopada operacji wstępnego schładzania rurociągów. Proces przeprowadzano za pomocą azotu, który został dostarczony do Świnoujścia w formie ciekłej w cysternach. Podczas testów sprawdzano, czy znaczne zmiany temperatury ni powoduja odkształceń i przemieszczeń w instalacji. - Proces zakończył się wynikiem pozytywnym. W części instalacji osiągnięto schłodzenie na poziomie od zakładanych minus 130 stopni Celsjusza do nawet  minus 150 stopni - powiedział Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG.


Terminal w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych w ostatnich latach, uznana przez rząd Polski za strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld metrów sześciennych i odpowiadać będzie około jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Istnieje możliwość rozbudowy przepustowości terminalu do 7,5 mld metrów sześciennych rocznie, co będzie wymagało wybudowania trzeciego zbiornika.


PAP