W trakcie spotkania w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczył akty zaprzysiężenia premier Beacie Szydło oraz wszystkim nowym ministrom. Członkowie gabinetu otrzymali także od głowy państwa pamiątkowe wieczne pióra.

 

- Słuchaliśmy, jak państwo składali po kolei przysięgę. Do tych słów niech dołączą moje z 6 sierpnia, kiedy składałem przysięgę przed Sejmem. Wraz z panią premier i państwem mam poczucie pełnej współodpowiedzialności za sprawy kraju - mówił Duda i dodał: - Wszystko trzeba naprawić, zmienić, odbudować potencjał państwa, polską armię, poczucie bezpieczeństwa. Trzeba dobrze współdziałać z sojusznikami w NATO i UE. Trzeba w sposób twardy, ale i dyplomatyczny dbać o polskie interesy. Dobro Polski jest dla nas wszystkich najważniejszym nakazem.

 

Po prezydencie przemówiła nowa premier. - W imieniu polskiego rządu, pań i panów ministrów, chcę podziękować i zapewnić, że zrobimy wszystko, aby słowa przysięgi były przez nas dochowane. Żeby nasi rodacy wiedzieli, że polski rząd będzie się pochylał nad sprawą każdego obywatela, że każda będzie dla nas najważniejsza - mówiła Szydło.

 

Po uroczystości w Pałacu Prezydenckim rząd udał się do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Tam na Beatę Szydło czekała Ewa Kopacz, która przekazała jej swoje obowiązki i opuściła gmach. Odbyło się także pierwsze posiedzenie nowego rządu, a po spotkaniu członkowie gabinetu rozjechali się do swoich resortów, aby przejąć obowiązki po poprzednikach.

 

17:15

 

Nowy minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz po pierwszej wizycie w resorcie podkreślił, że w tej chwili w Polsce "problemem numer jeden" jest górnictwo. - Na pewno wiedzę, którą ma pan minister i poprzednicy, będę próbował wykorzystać do tego, żeby przede wszystkim z górnictwem sobie poradzić - tłumaczył.

 

17:10

 

Nowym ministrem finansów został Paweł Szałamacha i już zapowiedział, że w przyszłym roku deficyt budżetowy wzrośnie o 1-1,5 mld zł. Poprawka do ustawy budżetowej poprawka pozwoli "na zrealizowanie naszego priorytetu, którym jest ambitny plan prorodzinny; to znajdzie się w Sejmie w grudniu".

 

Z kolei Antoni Macierewicz zastąpił Tomasza Siemoniaka. - Wiemy z wydarzeń, z którymi mamy dzisiaj do czynienia, że to jest jedno z najważniejszych zadań państwa: zapewnić Polakom i zapewnić państwu pełne bezpieczeństwo - mówił.

 

17:00

 

Zbigniew Ziobro to nowy szef resortu sprawiedliwości. Zastąpił Borysa Budkę, który powitał go przed budynkiem ministerstwa. - Wiarygodność, uczciwość - z tymi wartościami musi się kojarzyć polski wymiar sprawiedliwości, my musimy zadbać o zaufanie do polskiego wymiaru sprawiedliwości, przeciętnego Polaka. To jest moja misja i zadania rządu pani Beaty Szydło - powiedział Ziobro dziennikarzom.

 

16:55

 

Jarosław Gowin jako nowy minister nauki objął resort po Lenie Kolarskiej-Bobińskiej. - Na pewno będę się starał kontynuować wszystko to, co jest wartościowe, bo jednak dużo pani minister z pracownikami osiągnęła w resorcie. Będę się też starał dorosnąć do rangi mojej poprzedniczki, czy też w niektórych sprawach pójść o krok dalej. Myślę, że jeżeli mi się to uda, będzie pani profesor z tego na pewno bardzo zadowolona - mówił Gowin po spotkaniu ze swoją poprzedniczką.

 

16:00

 

Antoni Macierewicz pracę w MON rozpoczął od wizyty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

 


15:55

 

Zmiany również w resorcie finansów.

 


15:50

 

Witold Waszczykowski objął swój nowy urząd.

 


 

15:45

 

Jarosław Gowin w nowym miejscu pracy.

 


15:43

 

 

15:35

 

Pierwsze posiedzenie nowego rządu już za nami. Ministrowie rozjechali się do swoich resortów.

 

14:38

 

Trwa posiedzenie rządu. W ten sposób Ewa Kopacz powitała w KPRM swoją następczynię:

 

 

14:16

 

Spotkanie nowego rządu prawdopodobnie potrwa około dwóch godzin.

 

14:13

 

Przed kancelarią jest reporter Polsat News Bartosz Kwiatek, który poinformował, że Ewa Kopacz bardzo szybko opuściła gmach po przekazaniu obowiązków. Rozjeżdżają się do swoich resortów także byli ministrowie. Po południu spotkają się ze swoimi następcami.

 

14:11

 

Tak wygląda nowy rząd.

 

 

13:56

 

Ewa Kopacz powitała Beatę Szydło.

 

 

13:53

 

Nowy rząd dojechał już do KPRM. Za chwilę początek spotkania z Ewą Kopacz.

 

13:52

 

Nowy minister sportu na Twitterze:

 


13:39

 

Nowy rząd jest już w drodze do KPRM. Mamy delikatne opóźnienie.

 

13:30

 

KPRM już gotowa na przyjęcie nowego rządu. Czekamy na rozpoczęcie tej części uroczystości.

 

13:23

 

Beata Szydło po raz pierwszy jako szefowa rządu:

 

 

13:15

 

Pełne przemówienie Andrzeja Dudy po zaprzysiężeniu:

 

 

13:07

 

O godzinie 13:30 z nową premier spotka się Ewa Kopacz. Była szefowa rządu powita ją w KPRM i przekaże obowiązki.

 

12:57

 

Trwa prywatna rozmowa Andrzeja Dudy razem z członkami nowego rządu.

 

12:54

 12:51

 

W ten sposób zakończyła się oficjalna część uroczystości. Członkowie gabinetu przeszli do Sali Obrazowej.

 

12:50

 

Pamiątkowe zdjęcie.

 

12:48

 

Prezydent Duda składa podziękowania członkom nowego gabinetu.

 

12:47

 

Szydło przypomniała, że rano złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego i zwróciła uwagę na jego dziedzictwo. - Sprawy Polaków będą dla nas zawsze najważniejsze. Dziękuję bardzo - zakończyła.

 

12:45

 

Po prezydencie przemówiła nowa premier Beata Szydło. - W imieniu polskiego rządu, pań i panów ministrów, chcę podziękować i zapewnic, że zrobimy wszystko, aby słowa przysięgi były przez nas dochowane. Żeby nasi rodacy wiedzieli, że polski rząd będzie się pochylał nad sprawą każdego obywatela, że każda będzie dla nas najważniejsza - mówiła Szydło.

 

12:43

 

- Wierzę głęboko, że Polska może być zmieniana na lepsze. Z panią premier i całym rządem to wielkie oczekiwanie zrealizujemy - mówił Duda i zauważył, że Polacy mogą żyć zamożniej. - Ja wiem, że to są postulaty, ale to można zrealizować (...). Będzie zapewniony zrównoważony rozwój, tam, gdzie ludzie mówią, że zapomniano o nich. Wreszcie będą mogli powiedzieć, że Polska sobie o nich przypomniała. Jeszcze raz gratuluję wam wszystkim - zakończył prezydent.

 

12:41

 

Duda przypomniał słowa Lecha Kaczyńskiego, który chciał, aby Polska była silnym krajem. - Będziemy pamiętali o tych, którym się trudno żyje, o rodzinach, których odbiera się dzieci, o płaczących rodzicach, których dzieci wyjechały za granicę, bo w Polsce nie mieli przyszłości - mówił. - Wszystko trzeba naprawić, zmienić, odbudować potencjał państwa, polską armię, poczucie bezpieczeństwa. Trzeba dobrze współdziałać z sojucznikami w NATO i UE. Trzeba w sposób twardy, ale i dyplomatyczny dbać o polskie interesy. Dobro Polski jest dla nas wszystkich najważniejszym nakazem - dodał.

 

12:39

 

Głos objął prezydent Duda. - To ważna chwila, dziękuję za tak szybki rząd. Nikt nie spodziewał się go tak szybko, a wszyscy potrzebujemy go po piątkowych wydarzeniach w Paryżu. (...) To nie tylko służba, ale i wielkie zobowiązanie. Słuchaliśmy, jak państwo składali po kolei przysięgę. Do tych słów niech dołączą moje z 6 sierpnia, kiedy składałem przysięgę przed Sejmem. Wraz z panią premier i państwem mam poczucie pełnej współodpowiedzialności za sprawy kraju.

 

12:38

 

Henryk Kowalczyk powołany na ministra-członka Rady Ministrów i przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów.

 

12:34

 

Witold Bańka to nowy minister sportu i turystyki, Beata Kempa została ministrem-członkiem Rady Ministrów i szefem KPRM, taką samą funkcję otrzymali Elżbieta Witek (ponadto Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrzów i rzeczniczka Rady Ministrów) i Mariusz Kamiński (koordynator służb specjalnych) i Krzysztof Tchórzewski, który będzie szefem przyszłego resortu energetyki.

 

12:29

 

Konstanty Radziwiłł został ministrem zdrowia, Marek Gróbarczyk ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Anna Streżyńska ministrem cyfryzacji.

 

12:25

 

Elżbieta Rafalska powołana na ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, Krzysztof Jurgiel powołany na ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Andrzej Adamczyk powołany na ministra infrastruktury i budownictwa.

 

12:20

 

Dawid Jackiewicz ministrem skarbu państwa, Anna Zalewska ministrem edukacji narodowej, Jan Szyszko ministrem środowiska.

 

12:17

 

Następni ministrowie to Witold Waszczykowski (minister spraw zagranicznych), Paweł Szałamacha (minister finansów) i Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości).

 

12:14

 

Powołania otrzymują kolejni członkowie gabinetu - Jarosław Gowin (wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego), Mariusz Błaszczak (minister spraw wewnętrznych i administracji), Antoni Macierewicz (minister obrony narodowej).

 

12:10

 


 

12:08

 

Mateusz Morawiecki - wicepremier minister rozwoju - właśnie otrzymał swój akt.

 

12:07

 

Akt otrzymał wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i także złożył przysięgę.

 

12:06

 

Podpis złożył podpis pod dokumentem. Beata Szydło oficjalnie jest już premierem Rzeczpospolitej.

 

12:05

 

Obejmując urząd Prezesa Rady Ministrów uroczyście przysięgam, ze dochowam wierności postanowieniom Konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej Polskiej, a dobro ojczyzny i pomyslność obywateli zawsze będą dla mnie najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg - powiedziała nowa premier i podpisała akt piórem, które otrzymała od prezydenta Dudy.

 

12:04

 

Premier Beata Szydło odbiera własnie akt powołania na premier Rzeczpospolitej. Szefowa rządu otrzymała także od prezydenta wieczne pióro.

 

12:02

 

Rozpoczyna się uroczystość w Pałacu Prezydenckim. Trwa powitanie.

 

12:00

 

W tej chwili w wielu europejskich miastach trwa minuta ciszy poświęcona ofiarom piątkowych zamachów w Paryżu. Hołd oddają im także obecni w Sali Kolumnowej.

 

11:57

 

Przyszły gabinet także jest już obecny. Członków nowego rządu powitały oklaski.

 

11:56

 

W Sali Kolumnowej zbiera się coraz więcej gości. Transmisję z wydarzenia można oglądać także w Polsat News. Tam także najświeższe komentarze.

 

11:50

 

Beata Szydło razem ze członkami swojego gabinetu jest już obecna w Pałacu Prezydenckim.

 

Nowy rząd

 

W trakcie uroczystości zaplanowanej na godz. 12:00 Andrzej Duda powoła rząd i odbierze przysięgę od jego nowych członków.

 

Po mniej więcej dwóch godzinach przewidywane jest powitanie nowej premier w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz spotkanie z ministrami. O 15:30 członkowie rządu rozjadą się do swoich resortów.

 

Od powołania Beata Szydło będzie miała dwa tygodnie na przedstawienie Sejmowi swoich planów, czyli expose. Pojawiła się jednak informacja, że do jego wygłoszenia może dojść już w środę.

 

Pracowity poranek

 

Desygnowana na premiera Szydło dzień rozpoczęła od wizyty przed tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.

 

Przyszła szefowa rządu złożyła pod nią kwiaty razem ze swoimi przyszłymi ministrami. Oddano także hołd ofiarom powstańczych walk.

 

Przed godziną jedenastą Beata Szydło ze swoim gabinetem złożyła także kwiaty pod ambasadą Republiki Francuskiej i wpisała się do księgi kondolencyjnej.

 

polsatnews.pl, PAP