Rosjanie zakazali liniom EgyptAir lotów do Rosji. Powodem - względy bezpieczeństwa

Świat
Rosjanie zakazali liniom EgyptAir lotów do Rosji. Powodem - względy bezpieczeństwa
PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

Rosyjska Federalna Agencja Transportu Lotniczego (Rosawiacja) poinformowała o wprowadzeniu od 14 listopada zakazu latania do Rosji przez egipskie linie lotnicze EgyptAir. Egipski przewoźnik obsługiwał połączenie Kair - Moskwa. Rosawiacja odmawia komentarza, dlaczego podjęła decyzję o ograniczeniach. Według rosyjskich mediów, powodem są braki w procedurach bezpieczeństwa egipskiego przewoźnika.

Aby wznowić loty do Rosji, Egypt Air musi najpierw przedstawić szereg dokumentów pokazujących, że wdrożono wymagane standardy bezpieczeństwa - pisze agencja Interfax powołując się na źródło w Rosawiacji.

 

Informację o zakazie lotów otrzymały władze moskiewskiego lotniska Domodiedowo. - Lotnisko otrzymało telegram od Rosawiacji o wprowadzeniu od 14 listopada 2015 roku zakazu lotów linii EgyptAir na terytorium Federacji Rosyjskiej - poinformowali przedstawiciele portu lotniczego.

 

6 listopada Kreml poinformował, że Władimir Putin zgodził się z rekomendacją Narodowego Komitetu Antyterrorystycznego (NAK) i podjął decyzję o zawieszeniu wszystkich rosyjskich połączeń lotniczych z Egiptem.

 

Teraz zakaz lotów obowiązywać będzie w obie strony. Do Rosji nie będą mogły latać samoloty EgyptAir. Moskiewskie lotnisko Domodiedowo potwierdza otrzymanie zakazu.

 

Latał jako jedyny 

 

EgyptAir jest jedynym przewoźnikiem lotniczym łączącym państwa arabskie, w tym Egipt z Rosją.  Loty do Rosji odbywały się trzy razy w tygodniu z głównego portu lotniczego w Kairze. Jeszcze kilka dni temu Rosja informowała, że zwiększy liczbę lotów z Egiptu do dziesięciu tygodniowo.

 

EgyptAir to egipskie linie państwowe. Obsługują 70 portów lotniczych w Europie, Afryce, na Bliskim i Dalekim Wchodzie, w USA i Kanadzie. Według danych ze stycznia, w barwach linii latają samoloty airbus, boeing i embraer.

 

Katastrofa Airbusa wciąż niewyjaśniona

 

31 października doszło do największej w historii rosyjskiego lotnictwa katastrofy samolotowej. Na półwyspie Synaj rozbił się Airbus A321 linii Kogalymavia (znanych też jako MetroJet). Zginęły wszystkie 224 osoby na pokładzie, w większości rosyjscy turyści wracający do Petersburga z wakacji w Egipcie.

 

Rzeczywiste przyczyny katastrofy wciąż nie są znane, chociaż eksperci z wielu krajów skłaniają się do wersji, że na pokładzie samolotu doszło do eksplozji ładunku wybuchowego umieszczonego przez dżihadystów w luku bagażowym na egipskim lotnisku w Szarm el-Szejk.


ria.ru, unian.net, PAP

mr/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze