Grzegorz Bierecki szefem senackiej komisji finansów, Stanisław Kogut - infrastruktury

Polska
Grzegorz Bierecki szefem senackiej komisji finansów, Stanisław Kogut - infrastruktury
Polsat News

Senat wybrał w piątek szefów 15 senackich komisji stałych, w tym nowej komisji infrastruktury oraz połączonej komisji spraw zagranicznych i ds. Unii Europejskiej.

Senat zdecydował, że przewodniczącym senackiej komisji budżetu i finansów publicznych będzie senator Grzegorz Bierecki (niezależny), przewodniczącym komisji gospodarki narodowej i innowacyjności, Andrzej Stanisławek (PiS), a przewodniczącym komisji infrastruktury - Stanisław Kogut (PiS).


Z kolei  przewodniczącym komisji kultury i środków przekazu został Jerzy Fedorowicz (PO), przewodniczącym komisji nauki, edukacji i sportu Kazimierz Wiatr (PiS), a Jarosław Rusiecki (PiS) został szefem komisji obrony narodowej.


Senatorowie zdecydowali też, że Michał Seweryński (PiS) obejmie funkcję przewodniczącego senackiej komisji praw człowieka, praworządności i petycji, Jarosław Duda stanie na czele komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej, a Jerzy Chróścikowski (PiS) - komisji rolnictwa i rozwoju wsi.


Piotr Zientarski (PO) będzie przewodniczył komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej, Janina Sagatowska (PiS) będzie przewodniczącą komisji spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą, a Marek Rocki (PO) - komisji spraw zagranicznych i Unii Europejskiej.


Senator Zdzisław Pupa został przewodniczącym komisji środowiska, Bohdan Paszkowski - szefem komisji ustawodawczej, a Waldemar Kraska - przewodniczącym komisji zdrowia.

 

Powołano komisję infrastruktury


W piątek rano Senat dokonał zmian w swoim regulaminie, dzięki czemu  powołano m.in. odrębną komisję infrastruktury, a także połączono w jedną dwie dotychczasowe senackie komisje: spraw zagranicznych oraz ds. Unii Europejskiej.

 

Wyodrębnienie osobnej komisji infrastruktury - jak tłumaczył w Senacie poseł sprawozdawca komisji regulaminowej Krzysztof Słoń - związane jest z zaplanowaną intensyfikacją prac nowego rządu w kwestiach gospodarki, infrastruktury i rozwoju oraz energetyki i związanymi z nimi planami legislacyjnymi.


W rządzie Beaty Szydło, który ma zostać powołany w przyszłym tygodniu, mają funkcjonować m.in. resorty infrastruktury i budownictwa oraz gospodarki morskiej i żeglugi.


Połączenie w jedną dwóch dotychczasowych komisji: spraw zagranicznych i ds. Unii Europejskiej senator Słoń uzasadniał globalizacją nie tylko w sferze gospodarki, ale i stosunków międzynarodowych oraz tym, że sprawy UE "zostały w ostatnich latach w sposób znaczących przepracowane i dopracowane również w kwestiach legislacyjnych".


PAP

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze