- Dzisiejsze dane są pozytywną niespodzianką, gdyż oczekiwaliśmy, że realnie wzrost gospodarczy zwiększył się w okresie lipiec-wrzesień o 3,2 proc – stwierdził główny ekonomista Plus Banku Wiktor Wojciechowski. - Jeśli te wstępne dane zostaną potwierdzone pod koniec miesiąca, gdy GUS poda ostateczne dane, to tempo wzrostu gospodarki w całym 2015 roku może wynieść ok. 3,4 proc., a nie 3,2 proc. jak dotychczas zakładaliśmy - dodał ekonomista Plus Banku. 

 

Zdaniem głównego ekonomisty firmy GO Markets Rafała Sadocha, głównym motorem odpowiedzialnym za przyspieszenie wzrostu PKB w III kwartale było zwiększenie spożycia indywidualnego i publicznego, czyli zakupy zarówno Polaków, jak i firm. - Coraz częściej spotykane prognozy mocniejszego hamowania dynamiki PKB w końcówce roku nie muszą się sprawdzić, wzrost w całym 2015 roku na poziomie 3,5 proc wydaje się na wyciągnięcie ręki - dodał ekonomista.


Dobre perspektywy dla rynku pracy

 

- Popyt krajowy pozostaje stosunkowo silnym motorem wzrostu polskiej gospodarki, jednak niepewne otoczenie zewnętrzne wciąż nie pozwala na pełne wyzwolenie jej potencjału – tak dane o wzroście gospodarczym w trzecim kwartale skomentował Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.


- Wzrost gospodarczy utrzymuje swój zdecydowanie prozatrudnieniowy charakter. Ożywienie na rynku pracy ponownie zaczyna przyspieszać. Utrzymanie w przyszłym roku wzrostu gospodarczego na poziomie wyższym niż 3 proc. w ujęciu rocznym powinno pozwolić na obniżenie stopy bezrobocia rejestrowanego do poziomu 9 proc. do połowy 2016 roku - prognozuje Łukasz Kozłowski.

 

polsatnews.pl