Ekonomiści: niemieckie państwo poradzi sobie z kosztami imigracji

Świat
Ekonomiści: niemieckie państwo poradzi sobie z kosztami imigracji
PAP
Niemieccy ekonomiści twierdzą, że kraj poradzi sobie ekonomicznie z problemem uchodźców.

Niemieccy ekonomiści uważają, że ze względu na dobry stan gospodarki, państwo poradzi sobie z kosztami imigracji. W tym i przyszłym roku mają one łącznie wynieść od 14,9 do 22,6 mld euro.

Z wyliczeń ekonomistów wynika, że w tym roku budżet Niemiec przeznaczy na wydatki związane z uchodźcami od 5,9 do 8,3 mld euro. W przyszłym roku kwoty przeznaczone na ten cel wzrosną do 9-14,3 mld euro. Ekonomiści zakładają, że w tym roku do Niemiec przyjedzie milion imigrantów.

 

Grupa ekspertów oceniła, że w 2015 roku niemiecka gospodarka urośnie o 1,7 proc., a w przyszłym roku będzie się rozwijać w tempie 1,6 proc. Skutki napływu imigrantów dla koniunktury będą - według nich - minimalne. Z tego powodu PKB może wzrosnąć nie więcej niż o 0,1 proc.

 

Ekonomiści przestrzegają przed podniesieniem wysokości płacy minimalnej wynoszącej obecnie 8,50 euro za godzinę. Ich zdaniem nie ma obecnie także konieczności podniesienia podatków. Uważają ponadto, że w przyszłym roku będzie możliwe, podobnie jak w roku bieżącym, utrzymanie zrównoważonego budżetu państwa. Jeżeli władzom uda się ograniczyć liczbę imigrantów, to także w 2017 roku Niemcom nie zagraża deficyt.

 

PAP

pen

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze