Co Polacy sądzą o niepodległości?

Polska

97 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Co dziś Polacy myślą o zdobyczach, które przyniosło nam odzyskanie niepodległości i ile są w stanie dla niej poświęcić? Reporter Polsat News Michał Stela postanowił zbadać dziś karty historii.

Od czasu odzyskania przez Polskę wolności z pewnością zmieniło się w Polsce rozumienie pojęcia patriotyzmu i niepodległości. Z badań wynika, że im większe zagrożenie dostrzegają Polacy, tym bardziej temat niepodległości jest im bliski.


W 2013 roku 20 proc. respondentów uważało, że istnieje zagrożenie dla niepodległości Polski. Rok później opinie te znacząco zmieniły się, odnotowano gwałtowny wzrost obaw o kraj o więcej niż 100 proc. Niebezpieczeństwo dla naszej niepodległości dostrzegało wtedy 47 proc. zapytanych obywateli. Ten znaczny wzrost przekonania o zwiększonym zagrożeniu dla suwerenności kraju wynikał z konfliktu na wschodzie Ukrainy, który rozpoczął się w kwietniu 2014 roku.


7 proc. badanych w 2013 roku uważało, że główne zagrożenie w Polsce ma charakter militarny. W 2014 twierdziło tak już 29 proc. Przyrost ten również wiązał się z obawami Polaków związanymi z niespokojną sytuacją u wschodnich sąsiadów.


Coraz więcej badanych miało świadomość tego, że zagrożenia się zmieniają i powstają nowe, jak, np. ataki internetowe. Z danych z 2014 roku wynika, że 45 proc. badanych dostrzegało zagrożenia gospodarcze, a 18 proc. obawiało się utraty niezależności politycznej.

 

Polsat News

wj

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze