Za ponad 170 mln dolarów sprzedano obraz Amedeo Modiglianiego

Kultura
Za ponad 170 mln dolarów sprzedano obraz Amedeo Modiglianiego
Reuters

Za taką rekordową sumę sprzedano obraz "Naga śpiąca" na aukcji w Nowym Jorku. Była to najwyższa cena, jaką kiedykolwiek uzyskał obraz Modiglianiego i ponad dwukrotnie wyższa od poprzedniego rekordu ceny za płótno tego włoskiego malarza, który wynosił 70 milionów dolarów.

Cena wywoławcza sprzedanego w poniedziałek dzieła, wyznaczona przez dom aukcyjny Christie's, wynosiła 100 mln dolarów. "Naga śpiąca" uważana jest za jedno z najlepszych płócien Modiglianiego.


Na tej samej aukcji obraz "Pielęgniarka", namalowany przez czołowego twórcę amerykańskiego pop artu Roya Lichtensteina, sprzedano za 95,3 mln dolarów. Była to również rekordowa suma, jaką zapłacono za dzieło tego artysty.


Amedeo Modigliani (1884-1920) był włoskim malarzem tworzącym początkowo we Włoszech, a od 1906 roku w Paryżu. Artysta zawdzięcza swoją sławę przede wszystkim obrazom przedstawiającym akty, uchodzącym w jego czasach za skandalizujące


Jego życie przebiegało pod znakiem chorób płuc. Zmarł w wieku 35 lat na gruźlicę. Informacje o życiu Modiglianiego opierają się na nielicznych dokumentach, legenda o nim powstała więc dopiero po jego śmierci.


Reuters

grzel

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze