- Pracujemy w tej chwili nad przygotowaniem się do expose i do tego, co jest najważniejsze w resortach. Jest końcówka roku i wiadomo, że są pewne kwestie, które będziemy kontynuować, ale też projekty i programy, na których nam bardzo zależy - powiedziała we wtorek Szydło dziennikarzom.

 

Szydło przypomniała, że pierwszym zadaniem nowego rządu będzie przyjęcie budżetu. – Pewnie będziemy zgłaszali do niego jeszcze swoje autopoprawki – zapowiedziała kandydatka na premiera. Dodała, że nad tym pracuje już kandydat na ministra finansów Paweł Szałamacha.

 

Jako priorytetowe projekty rządu wymieniła wprowadzenie "ustawy 500 zł na dziecko" oraz obniżenie wieku emerytalnego. - Jest projekt pana prezydenta, który był złożony w poprzedniej kadencji - mówiła odnosząc się do inicjatywy zmian w systemie emerytalnym. Propozycja prezydenta Andrzeja Dudy przywraca wiek emerytalny sprzed reformy w 2012 roku: 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

 

Rodzina 500 plus

 

Z kolei projekt dotyczący wsparcia dla rodzin z dziećmi przedstawiony w czasie kampanii przez PiS przewiduje 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko bez względu na dochód rodziny. W odniesieniu do pierwszego dziecka ta kwota przysługiwałaby, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekraczałby kwoty 800 zł, lub kwoty 1200 zł, jeżeli którekolwiek z dzieci jest dzieckiem niepełnosprawnym.  To założenie projektu Ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Program Rodzina 500 plus, który określa warunki nabywania prawa do świadczenia wychowawczego oraz zasady przyznawania i wypłacania tego świadczenia.

 

Kandydatka PiS na premiera dodała, że jej rząd - skład którego przedstawiła w poniedziałek - "to przede wszystkim drużyna". - Przyjmujemy założenie, że to jest gra drużynowa i to jest drużyna, która ma szansę na odniesienie sukcesu. Czy go odniesiemy, to będzie zależało przede wszystkim od naszej pracy - podkreśliła Szydło.

 

PAP