Daniel Crawford, student z Uniwersytetu w Minnesocie razem z doktorem Scottem Saint Georgem, wykładowcą na wydziale geografii, stworzyli utwór dla kwartetu smyczkowego, który za pomocą czterech instrumentów opisuje tempo zmian klimatycznych oraz ich obszary. Dane klimatyczne, na podstawie których powstała kompozycja, zbierane były przez ostatnie 135 lat.

 

Utwór został zaprezentowany przez studentów Akademii Muzycznej Uniwersytetu w Minnesocie. Wiolonczelista swoją grą zaprezentował temperaturę strefy równikowej. Z kolei grający na altówce - temperatury średnich szerokości geograficznych. Dwie pary skrzypiec  odpowiadają zaś temperaturom wysokich szerokości geograficznych oraz Arktyki.

 

Wysokość każdego dźwięku jest adekwatna do średniej rocznej temperatury reprezentowanego regionu. Niskie tony wiolonczeli oznaczają, że w danym roku temperatura strefy równikowej była niska. Wysokie nuty skrzypiec informują o rosnących temperaturach Arktyki.

 

- Kiedy połączyliśmy melodie czterech instrumentów reprezentujących cztery regiony, powstał utwór, który pozwala usłyszeć, jak zmieniała się temperatura naszej planety od równika po biegun północny - powiedział Crawford.

 

Polsat News