- Będziemy pracować również nad systemem obrony przeciwrakietowej. Na pierwszym etapie będziemy pracować też nad systemami uderzeniowymi, które mogą pokonać dowolne systemy obrony przeciwrakietowej – zapowiedział prezydent Rosji.

 

Wspomniał, że rosyjski kompleks obronno-przemysłowy w ostatnich latach stworzył i pomyślnie przetestował wiele systemów takiego uzbrojenia.

 

"USA chcą uzyskać nad Rosją przewagę bojową"  

 

Zdaniem Putina, Waszyngton wykorzystuje domniemane zagrożenie ze strony Iranu i Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, by zneutralizować potencjał strategiczny innych państw atomowych, przede wszystkim Rosji, i uzyskać zdecydowaną przewagę wojskową.

 

Moskwa konsekwentnie powtarza, że po osiągnięciu porozumienia z Iranem w sprawie jego programu atomowego Rosja nie widzi powodów do kontynuowania przez USA budowy tarczy antyrakietowej w Europie.

 

Moskwa uważa ten projekt za zagrożenie dla swego bezpieczeństwa. Żąda od Waszyngtonu gwarancji prawnych, że amerykański system nie będzie skierowany przeciwko Federacji Rosyjskiej. Stany Zjednoczone odmawiają takich gwarancji, a Sojusz Północnoatlantycki zapewnia, że tarcza nie jest wymierzona w Rosję, lecz ma na celu obronę przed ewentualnym atakiem ze strony dyktatur położonych na Bliskim Wschodzie.

 

Kreml niejednokrotnie groził, że w wypadku niekorzystnego dla Rosji rozwoju sytuacji z budową tarczy antyrakietowej w Europie, Moskwa odstąpi od dalszych kroków w sferze rozbrojenia i kontroli zbrojeń i zastosuje kontrposunięcia.

 

PAP