Nominacje do prezydiów Sejmu i Senatu zaakceptowane zostały na wtorkowym posiedzeniu klubu PiS przez aklamację - poinformowali posłowie PiS. Kandydatury zgłosił prezes partii Jarosław Kaczyński.

 

Dotychczasowi wicemarszałkowie na czele Sejmu i Senatu

 

Wcześniej o kandydaturach mówiła rzeczniczka partii, Elżbieta Witek. Przed posiedzeniem klubu PiS zapowiadała: - To już jest przesądzone. Marek Kuchciński jest doświadczonym parlamentarzystą, był wicemarszałkiem Sejmu i zna procedury. Jest to naprawdę bardzo dobra kandydatura. Jak podkreśliła "jest przy tym bardzo kulturalny i koncyliacyjny", a sposób w jaki będzie prowadził obrady sprawi, że "wszyscy posłowie z różnych klubów będą mieli świadomość, że na tym miejscu siedzi odpowiednia osoba".

 

O Stanisławie Karczewskim w rozmowie z dziennikarzami Witek powiedziała, że "jest chyba jedynym szefem sztabu, który doprowadził jedną partię do zwycięstwa".

 

Podczas posiedzenia klubu pojawiły się również propozycje dotyczące wicemarszałków Sejmu i Senatu.  Kandydatami na  wicemarszałków izby niższej będą Joachim Brudziński oraz Ryszard Terlecki. Z kolei na wicemarszałków izby wyższej - Grzegorz Czelej, Maria Koc i Adam Bielan.

 

Na wtorkowym posiedzeniu klubu ustalono również, że Ryszard Terlecki zostanie szefem klubu PiS. Jako wiceprzewodniczący, obok Mariusza Błaszczaka, Tadeusza Cymańskiego, Marka Suskiego i Jolanty Szczypińskiej, w prezydium będą zasiadać Marek Martynowski i Wojciech Szarama.

 

 

PAP, fot: sejm.gov.pl/Polsat News