Turcja: 70 tys. euro kary za znieważenie narodowego napoju

Świat
Turcja: 70 tys. euro kary za znieważenie narodowego napoju
Flickr.com/craig Cloutier/CC BY-SA 2.0

"Napiłam się ajranu, uśpił mnie" za te słowa z reklamy herbaty DiDi, państwowy producent herbaty Caykur musi zapłacić wysoką karę. Ministerstwo ds. ceł i handlu Turcji uznało, że znieważył narodowy napój z jogurtu - poinformował turecki dziennik "Hurriyet".

Resort nałożył karę w wys. ponad 70 tys. euro za "nieuzasadnioną zniewagę ajranu oraz głoszenie szkodliwego przesłania, którego celem jest zmniejszenie konsumpcji ajranu". Ponadto firma musi wycofać reklamę.

 

W 2013 roku, ówczesny premier Turcji Recep Tayyip Erdogan, oglosił, że historycznie narodowym napojem Turków nie jest raki, czyli powszechnie podawana w restauracjach anyżówka, lecz bezalkoholowy ajran na bazie jogurtu.


Ajran to turecki napój wytwarzany z jogurtu i wody (w proporcji 2:1 lub 1:1). Zazwyczaj dodawana jest do niego sól, a czasami też pieprz. Często spożywany jest razem z kebabem. Ajran jest podobny do popularnego m.in. w Iranie i Armenii napoju doogh (dugh, abdug, tahn), który jednak poddaje się krótkiemu procesowi fermentacji, przez co jest lekko musujący.

 

PAP

Az

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze