Nieoficjalnie: w poniedziałek PiS zatwierdzi skład rządu

Polska
Nieoficjalnie: w poniedziałek PiS zatwierdzi skład rządu
Polsat News

Na poniedziałek zaplanowano spotkanie komitetu politycznego PiS, który ma zatwierdzić skład przyszłego rządu – wynika z nieoficjalnych informacji PAP. Posiedzenie ma odbyć się "w godzinach południowych" w warszawskiej siedzibie partii.

Rozmowy dotyczące nowego gabinetu toczyły się w zeszłym tygodniu. Do piątku odbywały się spotkania z udziałem prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego oraz kandydatki na premiera Beaty Szydło. Tego dnia w siedzibie przy Nowogrodzkiej zebrało się także ścisłe kierownictwo partii, w skład którego wchodzą prezes, wiceprezesi, wicemarszałek Sejmu kończącej się kadencji Marek Kuchciński oraz szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Także w piątek rozmowę odbył Konrad Szymański, który według informacji PAP miałby być szefem nowego resortu - ministerstwa ds. europejskich.

 

Coraz więcej przypuszczeń

 

W kwestii nazwisk w nowym rządzie wiemy już coraz więcej. W czwartek z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i wiceprezes Beatą Szydło rozmawiali europoseł Dawid Jackiewicz (miałby być ministrem skarbu), Elżbieta Witek (przymierzana do ministerstwa edukacji) i Andrzej Adamczyk (miałby być ministrem infrastruktury), a także Konstanty Radziwiłł (typowany na przyszłego ministra zdrowia).


Z kolei w środę Kaczyński wraz z Szydło w siedzibie partii spotkali się m.in. z liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą (typowanym przez część mediów na ministra sprawiedliwości), Elżbietą Rafalską (według informatorów PAP z kierownictwa PiS może objąć ministerstwo pracy), posłem Krzysztofem Jurgielem (typowanym na ministra lub wiceministra rolnictwa), europosłem Zbigniewem Kuźmiukiem (mógłby być ministrem finansów), posłem Krzysztofem Tchórzewskim (specjalizuje się w sprawach infrastruktury i transportu, w tym resorcie mógłby być wiceministrem odpowiedzialnym m.in. za kolej). W siedzibie PiS byli też m.in. Witold Waszczykowski (typowany na ministra spraw zagranicznych) i Piotr Naimski (potencjalny minister energetyki).


We wtorek w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej z Kaczyńskim i Szydło rozmawiali także prof. Piotr Gliński, Mariusz Błaszczak, Mariusz Kamiński, Jarosław Gowin i Antoni Macierewicz. Dotychczas, jak zapewniała sama Szydło, kandydatem na szefa MON był lider Polski Razem Jarosław Gowin. W ostatnich dniach jednak w mediach pojawiły się spekulacje, że resort obrony może objąć Antoni Macierewicz, a Gowin otrzyma inny resort, np. nauki i szkolnictwa wyższego.


Według informatorów PAP z kierownictwa PiS "od kilku dni jest przesądzone", że kandydatem na szefa MON jest Macierewicz.


Były szef CBA Mariusz Kamiński miałby zostać koordynatorem służb specjalnych, zaś Mariusz Błaszczak wymieniany jest jako kandydat na ministra spraw wewnętrznych. Wśród "pewniaków" do nowego rządu rozmówcy PAP wymieniali europosła Marka Gróbarczyka jako ministra gospodarki morskiej, posła Andrzeja Adamczyka jako ministra infrastruktury oraz Piotra Naimskiego jako ministra energetyki. Teki wicepremierów mają otrzymać m.in. Błaszczak i Gliński.

 

PAP

przep

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze