Mateusz Morawiecki na razie kieruje czwartym co do wielkości bankiem komercyjnym w Polsce, ale jest wymieniany jako ten, który ma odpowiadać za polską gospodarkę i rozwój.

 

Studiował historię we Wrocławiu, potem zainteresował się biznesem. Ma 47 lat i już przed czterdziestką został prezesem banku. W czasie kryzysu finansowego, w 2009 roku, w geście solidarności z pracownikami, też obniżył sobie pensję o trzysta tysięcy złotych.

 

Jako członek Rady Gospodarczej przy premierze, doradzał Donaldowi Tuskowi. Rząd Prawa i Sprawiedliwości ma przyjąć ostry kurs wobec sektora bankowego, w kampanii zapowiadano wprowadzenie dodatkowego podatku dla banków.

 

Skład rządu w poniedziałek

 

Posiedzenie komitetu politycznego PiS, który ma zatwierdzić skład gabinetu, zaplanowano wstępnie na poniedziałek. Po tym posiedzeniu prawdopodobnie nazwiska nowych ministrów zostaną publicznie ogłoszone.

 

Rozmowy dotyczące tworzenia rządu toczyły się w siedzibie PiS przez kilka dni. Prezes partii Jarosław Kaczyński wraz z kandydatka na premiera Beatą Szydło spotkali się m.in. z liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobro (typowanym przez media na ministra sprawiedliwości), Elżbietą Rafalską (może objąć ministerstwo pracy), posłem Krzysztofem Jurgielem (typowanym na ministra lub wiceministra rolnictwa), europosłem Zbigniewem Kuźmiukiem (mógłby być ministrem finansów), posłem Krzysztofem Tchórzewskim (specjalizuje się w sprawach infrastruktury i transportu, w tym resorcie mógłby być wiceministrem odpowiedzialnym m.in. za kolej). W siedzibie PiS był też m.in. Witold Waszczykowski (typowany na ministra spraw zagranicznych) i Piotr Naimski (potencjalny minister energetyki) i Konstanty Radziwiłł (szykowany na ministra zdrowia).

 

Polsat News